W jaki sposób widzimy

Czytanie, pisanie, patrzenie w twarz rozmówcy, sprawdzanie rozkładu jazdy na przystanku… Te wszystkie czynności nie byłoby możliwe bez narządu wzroku. Często nie zastanawiamy się, jak to jest w ogóle możliwe, że potrafimy widzieć. Ludzie oko to skomplikowany narząd. Warto się coś więcej o nim dowiedzieć.

W jaki sposób widzimy?

W oku znajdują się receptory, które rejestrują sygnały świetlne. Są one zamieniane na impulsy elektryczne i przekazywane do mózgu, który interpretuje je w kategoriach obrazów. Sama budowa oka składa się z trzech oddzielnych warstw. Twardówka to warstwa zewnętrza, która pełni przede wszystkim funkcje ochronne. To właśnie przez nią światło przenika do wnętrza gałki ocznej. Za nią znajduje się naczyniówka. Jej widoczną częścią jest źrenica, która zmienia swoją wielkość, regulując tym samym ilość wpuszczanego do oka światła. Ostatnia warstwa to siatkówka, która odbiera bodźce wzrokowe za pomocą światłoczułych komórek fotoreceptorowych, czyli czopków (umożliwiają widzenie szczegółów i kolorów) oraz pręcików (pozwalają na widzenie w słabym świetle). Światło docierające do siatkówki jest wcześniej odpowiednio ogniskowane przez źrenicę, w zależności od dystansu, z jakiego obserwujemy dany obiekt. Bodźce wzrokowe są przesyłane do mózgu za pomocą nerwu wzrokowego, który zajmuje się ich interpretacją. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/budowa-oka

Skąd się biorą wady wzroku?

Oko to skomplikowany narząd, który potrafi działać z niezwykłą precyzją. Jak każdy organ naszego ciała, jest on jednak podatny na różne wady. Najczęściej wynikają one z niezdolności do prawidłowego ogniskowania obrazu. W efekcie obraz jest rozmyty i nieostry. Wady bywają wrodzone i nabyte (wiele z nich pojawia się wraz z wiekiem). Można jednak sobie z nimi radzić. Jedną z opcji są zabiegi chirurgiczne. Większość ludzi korzysta jednak z tradycyjnych okularów. Coraz większą popularnością cieszą się także soczewki. W obu przypadkach dochodzi do korekcji kąta załamania promieni, co sprawia, że na siatkówce powstaje obraz o odpowiedniej ostrości. Soczewki mają jednak tę przewagę, że są niewidoczne, a także umożliwiają aktywny styl życia i uprawnianie sportów. Zawsze jednak warto sięgnąć po produkt wysokiej jakości – polecane soczewki można znaleźć na stronie Acuvue.pl, które chronią oko przed promieniowaniem słonecznym i zawierają składnik nawilżający.

Oko to niezwykle fascynujący narząd ludzkiego ciała. Na podobnej zasadzie działa kamera czy aparat fotograficzny. Nie są one jednak w stanie być tak precyzyjnym narządem obserwacji jak ludzkie oko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here