Sztuka starożytnej Grecji i Rzymu

Sztuka starożytnych Greków i Rzymian od dawien dawna jest niedoścignionym wzorcem, praktycznie w każdej dziedzinie sztuki. Na początku była przykładem dla wszystkich, a przez jej pryzmat oceniane były dzieła. Z czasem jednak próbowano odciąć się od niej, co nie było łatwe. Sztukę antyku, znać powinien każdy. W końcu zajmuje ona istotne miejsce w historii sztuki. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/sztuka-w-starozytnej-grecji-i-rzymie/

Sztuka grecka

Sztuka grecka to głównie rzeźba, która była figuralna. Jej odlewy gipsowe stanowią podstawę każdego muzeum. Zazwyczaj jej tematem przewodnim byli mężczyźni oraz kobiety greckie. Podczas tworzenia tych dzieł, artystom chodziło przede wszystkim o przedstawienie człowieka, który będzie okazywał cechy wspólne, większości społeczeństwa.

Co do malarstwa greckiego, było ono jedną z najmniej wyraźnych pozycji historii sztuki. Miało charakter ścienny i enkaustyczny. Kierowano się wtedy estetyką oraz realizmem. Najważniejszymi jego przedstawicielami byli: Apollodor oraz Apelles. W starożytnej Grecji malowano nie tylko obrazy, ale też elementy architektoniczne, takie jak pomniki, czy kolumny.

Warto tutaj wspomnieć również o ceramice. Była ona istotną dziedziną sztuki w antycznej Grecji. Jej główną tematyką były sceny mitologiczne, a oprócz tego także elementy życia codziennego. Wyróżnić możemy cztery style ceramiczne, które panowały w tamtym czasie, są to:

  • styl geometryczny,
  • styl orientalizujący,
  • styl czarnofigurowy,
  • styl czerwonofigurowy.

Sztuka rzymska

Rzeźba, która miała miejsce w starożytnym Rzymie miała charakter odtwórczy. Naśladowała dzieła greckie. W okresie cesarstwa popularne były portrety władców – popiersia i posągi. W podobny sposób wykonywano reliefy historyczne. W okresie późnej republiki malarstwo sztalugowe zostało wyparte przez malarstwo ścienne. Dzieliło się ono na 4 style pompejańskie:

  • inkrustacyjny,
  • architektoniczny,
  • egiptyzujący,
  • iluzjonistyczny.

Pojawiały się również mozaiki wielobarwne, oraz dwukolorowe (biało-czarne). Były one tworzone z sześciennych kostek kamiennych. Zazwyczaj były wykorzystywane do ozdabiania posadzek, a z czasem nawet ścian. Warto wiedzieć, że sztuka rzymska wniosła do późniejszej sztuki europejskiej wiele trwałych wartości.

Zobacz też: http://mamaenter.pl/mozna-nauczyc-sie-fotografii-wychodzac-domu/

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here