Surowce do produkcji świec

Świece towarzyszą człowiekowi od tysiącleci. Nieustannie ulegają one ewolucji, by jeszcze lepiej mogły pełnić swoją rolę. Jakie więc surowce są obecnie stosowane do ich produkcji? Co warto wiedzieć o ich właściwościach?

Jak powstawały pierwsze świece?

Podstawowa rola świecy nie uległa zmianie od tysiącleci. Obecnie częściej korzystamy z niej w celach dekoracyjnych, jednak jej popularność nie ulega drastycznym spadkom. Świece na przestrzeni wieków zmieniały się diametralnie. Początkowo były to patyki zanurzane w tłuszczu zwierzęcym. Ten sposób opracowali starożytni Egipcjanie. Świece te były więc pozbawione knota. Nieco inaczej świece tworzyli natomiast Rzymianie. W tym celu wykorzystywali oni zrolowane zwoje papirusu, które były zanurzane w rozpuszczonym łoju lub wosku pszczelim. Świece te najczęściej oświetlały salony, komnaty, czy korytarze. Poza tym, były one ważne także w obrzędach religijnych. Żydzi korzystali z nich chociażby w czasie święta Chanuka. Do dziś świece są bardzo ważnym elementem m.in. mszy świętej.

Surowce do produkcji świec – jak zmieniały się na przestrzeni wieków?

W zależności od regionu stosowano w tym celu różne materiały. W Japonii były to orzechy, a w Indiach owoce drzewa cynamonowego.  W średniowieczu zaś po raz pierwszy sięgnięto po wosk pszczeli. Było to dość rewolucyjne rozwiązanie, gdyż tak zbudowana świeca równo się spalała, nie dymiła i nie pozostawiała sadzy. W dodatku wydawała przyjemny, miodowy zapach. Dlatego szybko trafiły one do kościołów. Wynikało to także z wysokiej ceny takich świec. Biedniejsi wciąż musieli polegać na świecach łojowych aż do XVIII wieku. Wtedy bowiem zaczęto stosować nowy surowiec – spermacet. Pozyskiwano go z głowy kaszalota. Wosk z tej substancji jest trwalszy od pszczelego i również przyjemnie pachnie. Kolejny krok w ewolucji świec przypada na rewolucje przemysłową z XIX wieku. Wtedy to zaczęto stosować stearynę, czyli mieszaninę kwasu palmitynowego i stearynowego. Substancja jest pozyskiwana z roślinnych i zwierzęcych tłuszczów. Co ciekawe, stosuje się ją w kilku gałęziach przemysłu. Oprócz świec jest bowiem stosowana do produkcji kosmetyków, żywności, opon oraz uszczelek.

Surowce do produkcji świec – kto zajmuje się ich dystrybucją?

Kolejnym krokiem w ewolucji świec było wynalezienie parafiny. Substancję te otrzymuje się z ropy naftowej oraz frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego. Przemysł korzysta z trzech odmian parafiny. Ciekła jest niezwykle przydatna w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Do produkcji świec natomiast stosuje się parafinę w postaci miękkiej i twardej. Znajdziemy ją w ofercie polskich i zagranicznych dystrybutorów. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Surowce do produkcji świec oferowane przez sprawdzonych dystrybutorów spełniają wszelkie normy jakości. Potrzebne informacje znajdziemy na stronie internetowej dostawców. Bez wychodzenia z domu możemy więc porównać oferty i wybrać najlepszą dla nas. A nasz końcowy produkt dzięki temu będzie spełniał swoje zadania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here