wypalenie zawodowe

Jeszcze całkiem niedawno nikt nie zdawał sobie sprawy, że będzie to rosnący w siłę problem. Wypalenie zawodowe to problem, który dotyka coraz większej ilości ludzi. Odczuć go może zwłaszcza obecne pokolenie 40 latków. Czym dokładnie jest wypalenie zawodowe? Jakie są jego objawy i co może do niego prowadzi? Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: http://kobietawe-biznesie.pl/czym-jest-wypalenie-zawodowe-przyczyny-i-objawy/ 

Wypalenie zawodowe – czym jest? 

Wypalenie zawodowe jest to stan, w którym wykonywana praca staje się monotonna, przestaje sprawiać przyjemność oraz satysfakcję. Zmienia się ona w coś zniechęcającego i negatywnego. Innymi słowy zaczynamy wykonywać się z przymusu. Bardzo często w przypadku wypalenia zawodowego występuje poczucie przewlekłego zmęczenia, które objawia się nie tylko fizycznie. Takiemu stanu towarzyszą też negatywne skutki psychiczne. 

Zawody, które najczęściej doświadczają wypalenia zawodowego

Najczęściej wymienione grupy zawodowe w kontekście zwiększonego ryzyka powstania wypalenia zawodowego to: 

  • Lekarze
  • Nauczyciele
  • Pracownicy socjalni
  • Pielęgniarki
  • Policjanci
  • Psychologowie 

Wyżej wymienione grupy zawodowe najczęściej narażone są na powstanie ryzyka wypalenia zawodowego. 

Wypalenie zawodowe – jak się objawia? 

Sporo objawów wypalenia zawodowego została wymieniona już na początku. Proces rozwoju wypalenia zawodowego oraz jego objawów, które pojawiają się wraz z jego powstaniem można podzielić na trzy etapy. 

Pierwszy z nich to wyczerpanie emocjonalne. Jest to czas, w którym dominuje zmęczenie psychiczne. Nie wynika ona jedynie z nadmiaru pracy, ale z braku chęci wykonywania jej. 

Kolejnym etapem jest ucieczka i depersonalizacja. Jest to etap, w którym osoba zmagające się z wypaleniem zaczyna uciekać od pozostałych pracowników. Rezygnuje ze wspólnych wyjść oraz nabiera coraz większego dystansu. W pewien sposób zaczyna podchodzić do nich na chłodno. Niektórych przypadkach zaczyna depersonalizować swoich kolegów i koleżanki z pracy. 

Ostatnim etapem jest obniżona samoocena. Jest to stadium, w którym osoba dotknięta wypaleniem zaczyna wątpić w swoje umiejętności i kompetencje. Neguje też swoje osiągnięcia, nie tylko związane z karierą zawodową, ale również życiem prywatnym. Na tym etapie przestaję się już kontrolować wykonywane przez siebie zadania. 

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym? 

Kiedy dotyka nas wypalenie zawodowe, warto pomyśleć o zmianie branży. Jest to dosyć radykalne posunięcie, jednak może być dla nas najbardziej korzystne. Innym aspektem jest odpowiednie przygotowanie sobie czasu wolnego i odpoczynek. Innym rozwiązaniem jest też kreatywne spędzanie wolnego czasu. Pasja pozwala na zapomnienie o pracy oraz usuwa negatywne emocje związane z wyczerpaniem zawodowym.

Zobacz też: http://mamaenter.pl/da-sie-wzmocnic-odpornosc-stres/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here