Jak ustalić odpowiednią wielkość pozycji

Ustalanie odpowiedniej wielkości pozycji na rynku forex to jedna z największych zagadek początkujących traderów. To właśnie ilość wolumen naszej transakcji ma bezpośredni wpływ na poziom ryzyka, jaki zaakceptujemy, jak i na nasze ogólne samopoczucie podczas trwania transakcji. Jeśli nie poświęcimy temu zbytniej uwagi, nasze transakcje mogą być za duże w stosunku do posiadanego depozytu, co może wpłynąć na stres i zaniepokojenie.

Gdy z kolei otworzymy transakcje o bardzo niskim wolumenie, a nasza prognoza okaże się poprawna, poczujemy zawód i pretensje do siebie, w związku z niedosytem. Jak więc ustalić optymalną wielkość pozycji, która z jednej strony będzie akceptowalna pod względem ryzyka, a z drugiej pozwoli nam cieszyć się z satysfakcjonującego zysku?

Czym jest odpowiednie dobranie pozycji?

Ustalanie wielkości pozycji stanowi podstawowy aspekt zarządzania poziomem ryzyka. Jaki jest jednak ten docelowy poziom ryzyka, który z jednej strony zapewni nam bezpieczeństwo naszych środków w Saxo Bank Polska, a z drugiej strony zapewni nam optymalne zyski inwestycyjne? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W głównej mierze optymalny poziom wielkości pozycji zależy od konkretnego inwestora – jego apetytu na ryzyko, preferencji oraz charakteru i stylu tradingu.Możemy jednak wziąć pod uwagę pewnego rodzaju wytyczne, którymi powinniśmy się kierować przy otwieraniu pozycji. Najbardziej uniwersalnym podejściem do tematu dobierania pozycji jest ustalenie procentowej wartości transakcji, którą możemy poświęcić na pojedynczej transakcji. Jest to idealne podejście, bez wzgledu na to, jak duży depozyt posiadamy. Wartość procentową możemy dostosować do naszego stylu handlowania – agresywny trader będzie w stanie poświęcić znacznie więcej niż ten, który obawia się nadmiernego ryzyka inwestycyjnego.

Kluczem odpowiednia analiza ryzyka

Opinie ekspertów, jak i podręczniki inwestowania wskazują 3%, jako optymalną wartość depozytu, który możemy poświęcić na jedną transakcję. Warto tutaj zwrócić uwagę na proste przeliczenie. Jeśli zaryzykujemy 50% swojego kapitału i stracimy go, to tak naprawdę będziemy musieli odrobić aż 100% obecnego kapitału, by dojść do wartości poprzedniej. Jak więc widać, nie działa to na naszą korzyść, co powinno być prowodyrem do zwracania uwagi na odpowiednią wartość pozycji, którą otwieramy. Dobrym pomysłem jest wspieranie swojego zarządzania ryzykiem za pomocą zleceń Stop Loss. Dzięki temu mamy pewność, że nie stracimy więcej, niż z góry ustawiliśmy. Warto jednak ustawiać Stop Loss według jakiegoś planu, który zawarty jest w naszej strategii inwestycyjnej. Więcej o relacji zysku do ryzyka możemy przeczytać tutaj.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here