Ile kosztuje ślub kościelny i dlaczego zadajemy to pytanie

Kiedy już znajdziemy partnera, z którym chcemy spędzić resztę swojego życia, prędzej czy później pojawi się temat ślubu. Czy go brać, czy jest potrzebny, po co, a dlaczego nie? Dawniej było to zjawisko naturalne, bardzo często nawet zaślubiny odbywały się, zanim między partnerami pojawiło się uczucie. W dzisiejszych czasach w nowoczesnej kulturze jest to wyłącznie decyzja pary, czy ślub wezmą czy może pozostaną w związku partnerskim.
Kiedy decyzja została już podjęta pojawia się kolejny pytanie: ślub kościelny czy cywilny? Wiele par decyduje się na tą drugą opcję, natomiast w dalszym ciągu, szczególnie w naszym kraju za bardziej tradycyjne i wiążące uważa się małżeństwo kościelne. Niestety, ale wciąż, albo nawet coraz częściej w związku z tym trzeba zadać sobie kolejne pytanie, a mianowicie- ile kosztuje ślub kościelny? Niestety, ponieważ jest to forma zaślubin ”przed Bogiem”, a czy Bóg oferuje swoje usługi? Raczej nie. Ślub kościelny to Sakrament, coś świętego. Dlaczego więc przyjęte zostało, że obowiązuje za niego obowiązkowa zapłata?
Przykro o tym mówić, ale kościoły bardzo często posiadają swoje własne cenniki, możemy się z nich dowiedzieć ile będzie nas kosztować msza w intencji, chrzest, pogrzeb, czy właśnie ślub. W internecie można przeczytać o wielu przypadkach, kiedy to ksiądz odmówił swojej ”usługi”, bo w kopercie było za mało pieniędzy, albo nie było ich wcale.
Ale właściwie o jakiej kwocie mówimy? Może wydawać się to absurdalne, ale średni datek to około 2000 zł, można przeczytać też o przypadkach, w których 5000 zł to odpowiednia kwota. Czy zawsze tak jest i czy każda parafia posiada swoje cenniki? Oczywiście, że nie, jest mnóstwo księży, którzy służą Bogu z powołania, poczucia misji, a nie w nadziei na jak najwyższy zarobek.
Niestety, ale ludzie, którzy godzą się na takie warunki, poniekąd wspierają takie postępowanie. Dlatego też warto wziąć ślub w kościele, w którym to nie pieniądz jest najważniejszy, ale człowiek i Bóg, gdzie ”co łaska” oznacza właśnie to, co się przez to rozumie.

intelektualnie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMisja w Afganistanie
Następny artykułDredy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here