Jaki urząd skarbowy

Urzędy skarbowe mają swoje oddziały prawie w każdym mieście. Jeżeli mieszkasz w Bytomiu, działalność gospodarczą prowadzisz w Katowicach, a magazyn masz pod Radomiem, to skąd możesz wiedzieć jaki urząd skarbowy będzie dla ciebie właściwy.

Jaki urząd skarbowy?

Jaki urząd skarbowyOdpowiedzi należy szukać w ustawach i rozporządzeniach. Ustaw jest niestety wiele a rozporządzeń jeszcze więcej. od czego więc zacząć? Po pierwsze zastanów się kim jesteś dla urzędu skarbowego. Czy osobą fizyczną, płatnikiem, podatnikiem podatku dochodowego a może podatnikiem podatku do towarów i usług. Przed urzędem może też występować jak podatnik podatku od czynności cywilnoprawnych albo podatku od spadku i darowizn. Jeżeli nie miałeś jeszcze do czynienia z aparatem skarbowym, to uzyskanie odpowiedzi na pytanie jaki urząd skarbowy jest dla ciebie właściwy może okazać się kłopotliwe.

Warto zajrzeć do ordynacji podatkowej

O właściwości urzędu skarbowego stanowi przede wszystkim ordynacja podatkowa. Zgodnie z główną zasadą, właściwość określa się według adresu zamieszkania osoby fizycznej albo siedziby w przypadku osoby prawnej. Jeżeli jesteś osobą fizyczną, to zarówno podatek dochodowy od osób fizycznych jak i podatek od towarów i usług będziesz rozliczać w urzędzie właściwym dla twojego adresu zamieszkania. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jaki urząd skarbowy będzie właściwy na przykład dla nierezydenta, czyli osoby mającej miejsce zamieszkania poza Polską, to należy sięgnąć do odpowiedniego rozporządzenia. Nierezydenci powinni rozliczać się w urzędach wskazanych w rozporządzeniu w zależności ot tego gdzie ich pracodawca posiada siedzibę działalności.

Jeżeli masz problem z określeniem właściwości, najlepiej udać się do najbliższego urzędu i zapytać. Natomiast jeżeli zdarzy Ci się złożyć deklarację lub inne dokumenty, to nieodpowiedniego organu, to pamiętać, że zgodnie z ordynacją podatkową naczelnik urzędu skarbowego ma również obowiązek przestrzegania właściwości. Oznacza to tyle, że twoje dokumenty z urzędu zostaną przesłane pod odpowiedni adres. Rozwój cyfryzacji umożliwia też utrzymywanie kontaktów i rozliczanie podatków przez internet. Nie musisz się więc zastanawiać gdzie masz się zgłosić, wystarczy bowiem wysłać deklarację albo zeznanie przez portal podatkowy. Swoje sprawy można też załatwić w centrach obsługi, wówczas nie musisz wiedzieć jaki urząd skarbowy jest właściwy. Centra obsługi obsługują klientów bez względu na to gdzie mieszkają i gdzie prowadzą działalność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here