Pomiar ciśnienia krwi to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych. Powszechna dostępność tanich urządzeń do pomiaru ciśnienia spowodowała, że wiele osób posiadając takie urządzenie w domu, samodzielnie kontroluje stan swojego zdrowia w tym zakresie.
Ciśnienie krwi to termin medyczny, którym określamy siłę z jaką krew wyrzucona z serca uderza na ścianki naczyń krwionośnych. Napór krwi na ścianki jest we wszystkich rodzajach naczyń, ale przedmiotem zainteresowania lekarzy jest przede wszystkim wartość ciśnienia w naczyniach tętniczych. Spowodowane jest to prostą zależnością – jeśli zbyt wysokie ciśnienie uszkodzi ściankę naczynia i krew wypłynie, to w przypadku tętnicy może to być poważny ubytek, zagrażający życiu.
Jakie powinno być ciśnienie
Ciśnienie może ulegać zmianom. Wysiłek fizyczny, sytuacja stresowa, wypity alkohol, nagła zmiana pogody, silne emocje mogą zaburzyć pracę serca i spowodować wzrost ciśnienia. W tym miejscu warto podkreślić rolę jaką ma dbałość o stan naczyń – brak płytki miażdżycowej to większa elastyczność naczyń i tym samym mniejsze prawdopodobieństwo ich uszkodzenia.
O tym jakie powinno być ciśnienie decyduje między innymi wiek człowieka. Przyjmuje się, że ciśnienie optymalne wynosi 120/80 mm Hg. Wartość ciśnienia podaje się przy pomocy dwóch liczb, bo pierwsza to siła krwi wyrzucanej do tętnic – tak zwane ciśnienie skurczowe, druga wartość określa siłę krwi płynącą do serca, czyli ciśnienie rozkurczowe.
W przedziale 120-129/ 80-84 mówimy o ciśnieniu prawidłowym. Do wartości 139/89 mm Hg jeszcze jest norma, ale już wysoka. Każdy wzrost powyżej tej wartości, o ile utrzymuje się dłużej, powinien być przedmiotem konsultacji lekarskiej. Bezwzględnie musimy skorzystać z porady gdy nasze ciśnienie skurczowe wzrasta powyżej 180 a rozkurczowe powyżej 100 mm Hg. To stan zagrażający życiu, więc nie można go lekceważyć.
Objawy nagłego skoku ciśnienia
Warto zapamiętać, że jeśli nagle dopadnie nas bardzo silny ból głowy, taki który może nawet wywołać wymioty, gdy nagle nasza twarz zrobi się czerwona, spocimy się bez wysiłku, poczujemy ból w piersiach to mogą to być objawy nagłego, bardzo dużego skoku ciśnienia. Jeśli mamy taką możliwość, to dokonajmy pomiaru. Zażyjmy przepisane leki, połóżmy się i postarajmy się wyciszyć i uspokoić. Jeśli pomiar wykazał wartość znacznie przekraczającą normy, to należy wezwać pogotowie. Czekajmy cierpliwie na przyjazd ratowników nawet wówczas, gdy czujemy się już lepiej. Tylko badanie lekarskie, najlepiej w warunkach szpitalnych, może ocenić, czy jesteśmy bezpieczni.