Jak urosnąć

Rozwój człowieka podzielony jest na etapy. Wzrastanie organizmu trwa oczywiście nieprzerwanie, aż do 21-25 roku życia, jednak podzielone jest na etapy większego i mniejszego natężenia. Dodatkowo podział ten dotyczy także kości – nie wszystkie rosną jednakowo w tym samym tempie, niektóre kości przyśpieszają wzrost w innych etapach życia, niektóre kończą rosnąć podczas gdy reszta wciąż to robi.

Etapy rozwoju

Jak urosnąćMaleńki noworodek posiada proporcje ciała naturalne dla dziecka w swoim wieku. W łonie matki nie były potrzebne długie nogi i ręce, kręgosłup zaś miał kształt przystosowany do pozycji embrionalnej. Sam kościec zbudowany był raczej z tkanki chrzęstnej, co ułatwiło mu przejście przez kanał rodny matki. W pierwszych kilku miesiącach życia, wraz z rozwojem umiejętności lokomocyjnych dziecka, na długość zaczynają przyrastać kości kończyn dolnych i górnych. Wzrost ten trwa umiarkowanie przez pierwsze lata życia. W pierwszym roku dziecko zwiększa swoją masę i wzrost kilkukrotnie, tak szybko będzie rosło dopiero w wieku 9-15 lat, kiedy to następuje tak zwany skok pokwitaniowy. Jest to moment, w którym następuje przyspieszony wzrost kośćca, nawet do 20 cm rocznie. U dziewcząt następuje on rok przed i trwa do roku po pierwszej miesiączce. U chłopców skok ten następuje w podobny sposób, w odniesieniu do mutacji głosu. W tym momencie rosnąć kończą kości kręgosłupa i miednicy. Ewentualny przyrost na długość nastąpi jeszcze w kościach długich kończyn dolnych, jednak nie będzie on większy niż kilka centymetrów.

Jeden wyższy, inny niższy

Wielu chłopców, rzadziej dziewczęta, dotyka kompleks niższego wzrostu. Zadają sobie oni pytanie jak urosnąć jeszcze więcej. Popularną odpowiedzią jest operacja kości lub rozciąganie. Czy to jednak skutkuje? Odpowiedź kryje się w genetyce. Wiadomym jest, że wzrost rodziców i dziadków ma odzwierciedlenie we wzroście pociech. Można jednak doprowadzić do niższego wzrostu, niż się przewiduje, lub wyższego. Stoi za tym prawo wzrostu kości, tzw. prawo Delpecha-Wolfa, według którego kość obciążana umiarkowanie wzrasta na długość, jej mocniejsze obciążenie przyspieszy ten wzrost, jednak przeciążenie lub całkowity brak obciążenia potrafią wzrost spowolnić, a nawet zatrzymać. Jak to wygląda w praktyce? Pomimo, iż obserwuje się przewyższanie wzrostem rodziców przez dzieci, można zauważyć niski wzrost chłopców. Dzieje się tak dlatego, że mają oni za mało ruchu. Doba telefonów komórkowych i komputerów – oto dlaczego wielu boryka się z problemem niskości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here