Wczasy w Albanii

Albania jest państwem położonym na Bałkanach (w Europie południowo-wschodniej). Ma swobodny dostęp do Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego. Graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią, Serbią, Kosowem, a od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto. Prawie 3/4 terenu Albanii jest pokryte górami (pasmo Gór Dynarskich). Pozostała część to niziny, doliny większych rzek (Drin, Wjosa, Seman, Devoll) i wyżyny.
Turyści bardzo często wybierają na cel swojej podróży Sarandę, czyli najsłynniejszy albański kurort. Do ich dyspozycji są liczne plaże, piękne górskie krajobrazy, ale także plantacje cytrusów, gaje oliwne, pastwiska i winnice. Saranda to miejsce niezwykle klimatyczne i słoneczne. Mówi się, że słońce jest tutaj przez 290 dni w roku. Na południu Albanii znajduje się także Butrint – miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2002 ustanowiono także Park Narodowy Butrint. Warto wybrać się do niego ze względu na wspaniałą przeszłość historyczną – tereny te zamieszkiwano od zamierzchłych czasów, a do współczesności zachowały się liczne zabytki (np. starożytne mury, teatr, zamki).
Wybierając się na wycieczkę do Albanii warto odwiedzić także stolicę państwa – Tiranę. Można tu zobaczyć np. Pomnik Fryderyka Chopina, Dom dyktatora Envera Hodży, Pomnik Skanderbega, ale także słynne kolorowe domy. Turyści znajdą tutaj również palże i laguny, zamki, jaskinie, ale także miejsca do obserwacji ptaków.
Dla miłośników wycieczek górskich polecane jest odwiedzenie Alp Albańskich w północnej części kraju. Górski krajobraz w połączeniu z dolinami, wąwozami i bogatą florą zapewni wspaniałe doznania estetyczne i wizualne. Warto odwiedzić również Jezioro Szkoderskie, na którym można żeglować, łowić ryby, albo uprawiać inne sporty.
Większość Albańczyków jest wyznawcami islamu. Znajdziemy tam także osoby prawosławne oraz katolików. Jednakże mieszkańcy Albanii zazwyczaj nie afiszują się ze swoją religią, są otwarci na innych. Wielu z nich mówi tylko po albańsku, rzadko zdarza się osoba znająca angielski, włoski czy grecki. Dlatego przed wyjazdem watro zapoznać się z podstawowymi zwrotami po albańsku. Należy pamiętać również, że polska „droga” to w Albanii narkotyki. Aby dobrze komunikować się z Albańczykami trzeba także mieć na uwadze, że ich gestykulacja jest inna niż nasza. Kręcenie głowa na boki – u nas oznacza „nie”, a w Albanii „tak”. Natomiast albańskie „nie” to uniesienie głowy lub brwi do góry.
Turyści wracający z Albanii są zazwyczaj zadowoleni z pobytu. Mówią, że opcja „wakacje – Albania” była całkiem trafiona. Chwalą czyste hotele, konkurencyjne ceny, bezpieczeństwo i przyjaznych mieszkańców. Jak wszędzie na świecie zdarzają się przypadki kradzieży i napadów na tle rabunkowym, ale sytuacje te nie występują częściej aniżeli w innych krajach Europy. Lepiej nie wybierać się jednak w góry na północy Albanii, gdyż znajdują się tam nielegalne plantacje narkotyków (maku i konopi), strzeżone przez uzbrojonych wartowników.
W sytuacji, gdy będziemy musieli zadzwonić na pogotowie warto zapamiętać, że numer alarmowy to 127, na straż pożarną 128, a na policję 129.

mojpodroznik.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here