Księgowy do biura rachunkowego na wagę złota?

Czy praca w biurze rachunkowym jest pełna wyzwań czy to tylko siedzenie na krześle i popijanie kawki?
Taki namysł nachodzi początkujących księgowych, którzy chcieliby się czegoś nauczyć lub mieć spokojną pracę.
W biurze rachunkowym można się sporo nauczyć – tak twierdzi większość osób, które już tam pracowały. Pamiętajmy jednak, że nie jest to wiedza trwała. W podatkach niemal wszystko się zmienia. W księgowości rzadziej, choć czasem też. Nieraz pojawiają się problemy co jak ująć, w jakim terminie i czy jest kosztem uzyskania przychodów. Od reguł są wyjątki, od wyjątków kolejne wyjątki. Ustawa o PIT, CIT, VAT i wiele innych powiązanych to podstawa. Do tego mnóstwo rozporządzeń. Co roku zmiany w przepisach. Tak można mniej więcej określić zakres wiedzy, którą należy posiąść w biurze rachunkowym.
Co z obowiązkami? Są różne. Można dostać stertę faktur i księgować na jeden sposób, a można otrzymać takie dokumenty, gdzie nad każdym dekretem się trzeba zastanowić. Wszystko zależy od doświadczenia. Na ogół początkujących księgowych przyucza się do prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, gdyż jest ona dużo prostsza niż Księgi Handlowe. Nie zapominajmy, że w większości biur są też kadry i płace. Czasem są one wydzielone kadrowym, ale bywa, że każda księgowa prowadzi firmy od początku do końca wraz z kadrami.
Biura szukają często księgowych. Jedni są sceptyczni, ponieważ na ogół jest to szeroki wachlarz obowiązków i wymaganej wiedzy za niewielkie wynagrodzenie. Inni widzą nadzieję, by posiąść szeroką wiedzę. Kwintesencją jest zainteresowanie tematyką. Jeśli ktoś nie lubi zbytnich zmian lub wiedza nie jest dla niego cenna w tym zakresie, zrezygnuje prędzej czy później z takiej pracy. Nieraz można spotkać wynudzonych zawodowo księgowych, którzy twierdzą, że jest to praca strasznie schematyczne, a postępujące zmiany prawne są bez sensu.
Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy księgowy w biurze rachunkowym jest doceniany? A może księgowi sami się nie cenią? Rzeczywistość jest taka, że po roku pracy niekiedy ciężko otrzymać 2000 zł na rękę. Szef lub szefowa małego biura musi jeszcze brać sporą odpowiedzialność, nawet za takiego pracownika. Mało kto po roku pracy jest w stanie wszystko opanować. W związku z tym jeśli ktoś myśli, że to są duże pieniądze w krótkim czasie, to się myli.
Często przez biura rachunkowe przewijają się młode osoby i w związku z trudnością zarobienia dużych pieniędzy, występują rotacje. Pracownicy nabierają nowego doświadczenia, sprawdzają w czym mogliby się najlepiej odnaleźć i idą dalej. Nie każdy chce być księgowym w biurze rachunkowym, ponieważ jest to ogrom wiedzy do przyswojenia.
Podsumowując praca w biurze rachunkowym jest wymagająca, nastawiona na zmiany, obarczona przepisami prawniczymi. Obowiązki zależą od doświadczenia. Na ogół wymaga się szerokiej wiedzy lub chęci jej zdobycia. Niestety nie idą z tym w parze wysokie wynagrodzenia. Zarobki są często nie adekwatne do wymaganej wiedzy. Dlatego jest to niejako punkt początkowy dla debiutujących księgowych.

batfinanse.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPraca za granicą
Następny artykułKonto bankowe bez kuriera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here