krwiomocz

Jeśli podczas oddawania moczu pojawia się w nim czerwony kolor to najprawdopodobniej jest to krew. Nieleczony krwiomocz może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób.

Dlatego, jeśli zauważysz u siebie podobne dolegliwości, jak najszybciej zgłoś się do specjalisty.

Krwiomocz – co to jest?

Hematuria bo tak inaczej nazywać można krwiomocz ma miejsce w przypadku kiedy to wynik badania moczu wykaże obecność czerwonych krwinek w ilości powyżej 3>. Ma on z reguły odcień jasnej czerwieni, brązowy lub delikatnie zaróżowiony (tu zwróć uwagę, czy przypadkiem niedawno nie wypiłeś szklanki soku z czerwonego buraka). Zdarza się również, że mimo normalnej barwy moczu wyniki badań wskazują na obecność czerwonych krwinek – w tym przypadku mamy do czynienia z tzw. krwiomoczem mikroskopowym.

Infekcja pęcherza groźna choroba nerek…

Jeżeli Twoje wizyty w toalecie są częstsze niż do tej pory a dodatkowo towarzyszy im ból i pieczenie podczas oddawania moczu oraz podwyższona temperatura ciała to prawdopodobnie cierpisz z powodu infekcji dróg moczowych. Jest to niegroźne schorzenie, które udaje się zazwyczaj wyleczyć w około 3 dni.

Krwiomocz może być także objawem chorób nerek. Kłębuszkowe zapalenie nerek charakteryzuje się ciemną, brunatną barwą moczu do tego dochodzą także: opuchlizna oraz nadciśnienie.

Kamicy nerkowej towarzysz dodatkowo nagły, ostry promieniujący ból w okolicach lędźwi, wystąpić może także silny ból brzucha, nudności oraz wymioty.

Hematuria może być również objawem zawału nerki – na co wskazywać mogą: wysoka gorączka, nudności, wymioty, silne ostre bóle występujące w okolicach lędźwi a także białkomocz. Zawał nerki zazwyczaj jest spowodowany martwicą brodawek nerkowych lub torbielami nerkowymi, przy którym występuje dodatkowo podwyższone ciśnienie oraz silny ból brzucha.

Krew w moczu występuje także jako objaw przy chorobie zwanej „zespół dziadka do orzechów”. Osoby z tą przypadłością odczuwają ogólne rozbicie i osłabienie, silne promieniujące bóle brzucha, na nogach pojawiają się żylaki oraz zmiany w postaci guzów odbytu.

badanie moczu - co oznacza krew w moczu

Krwiomocz nie musi wskazywać na choroby nowotworowe!

Na choroby nowotworowe nerek lub innych narządów układu moczowego najbardziej narażone są osoby w wieku powyżej 55 roku życia; osoby, w których rodzinie zdiagnozowano przypadki występowania nowotworów oraz nałogowi palacze.

Obecność czerwonych krwinek w moczu maluchów może świadczyć o złośliwej odmianie nowotworu nerki (tzw. guz Wilmsa). Inne dolegliwości związane z tą chorobą to: powiększony, bolący brzuch; podwyższona temperatura ciała, wymioty, wysokie ciśnienie i powracające zapalenie pęcherza moczowego.

Krwiomocz u kobiet często jest objawem endometriozy. „Wędrująca śluzówka macicy” może być przyczyną tzw. podwójnej miesiączki co skutkuje obecności krwi w moczu. Inne objawy endometriozy to: silne parcie na pęcherz, problemy z utrzymaniem moczu, ból podczas oddawania moczu.

Bez paniki, udaj się do lekarza

Przy zauważeniu krwi w moczu wpadamy od razu w panikę. Należy się przejąć, ale ważne, aby zachować spokój i udać się do specjalisty.

Na kolor moczu wpływ ma także to co jemy i pijemy. Zapewne nieraz po wypiciu soku z buraków czy zjedzeniu rabarbaru zauważałeś, że kolor moczu jest delikatnie zaróżowiony – to nie jest powód do obaw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here