Konflikt pokoleń?

Okres dojrzewania dla każdego człowieka to bardzo burzliwy czas. Dotychczasowe przekonania oraz przyzwyczajenia dosłownie zostają wywrócone do góry nogami. To jest właśnie ten czas, kiedy nastolatek szuka tak naprawdę siebie.

Więc jak rozmawiać z nastolatkiem, kiedy nasze spojrzenie na świat jest absolutnie nienormalne w oczach dziecka? Należy użyć pewnego rodzaju sposobu, który zapewni komunikację między wami.

1) Z dzieckiem należy rozmawiać całe życie. Jeżeli nie rozmawialiście od małego, dziecko nie zbudowało choćby nici porozumienia, to będzie ciężko rozmawiać z buntownikiem. Faktem jest, że dziewczynki są bardziej wylewne, jednak nie jest to regułą.

2) Zamiast umoralniać, zacznij podsuwać gotowe rozwiązania. Nastolatek ma potrzebę aby traktować go już jako dorosłego. Jest to normalne, dlatego aby móc prowadzić w miarę swobodną konwersację naprowadź go na rozwiązanie, ale niech on sam do tego dojdzie. Poczuje wtedy dumę i jego samoocena wzrośnie.

3) Daj narzędzia i pozwól mu na błędy. Kiedy w trakcie rozmowy macie odmienny temat i mało tego wiesz, że twoje dziecko myli się to najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić jest stwierdzenie faktu. Daj mu narzędzia i przede wszystkim pozwól mu się pomylić. Nikt tak nie uczy się życiowych lekcji ja popełnione własne błędy. Jeżeli ma dostać jedynkę z matematyki bo uważa że dwa plus dwa to pięć. Pozwól mu na to.

4) Nastolatek poczuje się ważny i ochoczo zacznie z Tobą rozmawiać wtedy, kiedy Ty będziesz potrzebował pomocy i poprosisz o poradę. Być może okaże się, że jego rozwiązanie będzie tym jakiego szukasz?

5) Kiedy nie ma ochoty rozmawiać, daj mu czas. Już pięcioletnie dziecko posiada swoje małe sekrety. Kiedy twoje dziecko nie chce z Tobą rozmawiać, nie musi to wynikać z niechęci do Ciebie. Być może coś stało się w szkole, być może to czas pierwszej miłości.

Jak widać jest sporo pomysłów na to jak rozmawiać z nastolatkiem. Ważne jest aby dobre relacje ze swoim dzieckiem budować od najmłodszych lat, wtedy będzie łatwiej wam rozmawiać.

bezpresji.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here