Jakim prądem ładować akumulator?

Jeśli czytasz ten artykuł, oznacza to że zastanawiasz się nad tym, jakim prądem ładować akumulator. Zapewne próbowałeś odpalić swój samochód, a ten odmówił posłuszeństwa. Pewnie wściekasz się teraz, bo spóźniłeś się do pracy lub na ważne spotkanie. Taka sytuacja znana jest niemalże każdemu. Samochody zaopatrzone są w dwa źródła zasilania, tj. w alternator i akumulator. Ten pierwszy funkcjonuje jako główne źródło energii w samochodzie, jednakże żeby wytworzył energię elektryczną silnik samochodu musi zostać uruchomiony. Ten ostatni z kolei jest elektrochemicznym źródłem energii, z którego korzystamy np. włączając światło w czasie postoju lub wprawiając silnik w ruch. Czasami zdarza się tak, że dochodzi do awarii, przez którą nawet po wyjęciu kluczyka ze stacyjki, pobierany jest prąd z baterii. Może się również zdarzyć, że akumulator po prostu przestał spełniać swoją funkcję i nie magazynuje prądu. Wtedy należy go wymienić.
Najczęściej spotykanym w samochodach rodzajem jest akumulator kwasowo-ołowiowy. Ładowanie akumulatora polega na dostarczeniu do niego energii, w wyniku czego dochodzi do elektrolizy wody, co skutkuje wzrostem stężenia kwasu siarkowego (VI) w jego obrębie. W celu naładowania tego ogniwa musimy zakupić prostownik, którego kable podłączamy w odpowiedni sposób zaciskami do plusa i minusa na akumulatorze. Najlepiej zaopatrzyć się w prostownik, który wyłączy się jak bateria zostanie naładowana. Oszczędzimy tym sobie sporo problemów. Zatem jakim prądem ładować akumulator? Najlepiej ustawić prostownik w przedziale 14.5-16.5 V. Im wyższe napięcie wybierzemy, tym szybszy efekt ładowania otrzymamy. Należy jednak pamiętać, żeby nie przekraczać górnej granicy normy. W przypadku pełnego naładowania ogniwa posiada on siłę elektromotoryczną równą około 12.7 V.
Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z ładowaniem akumulatora, przeczytałeś w internecie o tym, jak bardzo trzeba uważać w trakcie tej czynności i obawiasz się wybuchów, możesz się udać do pobliskiego mechanika. Specjalista z chęcią pokaże Ci jak to zrobić, oraz wytłumaczy mechanizm ładowania omawianego ogniwa.

malamama.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKonflikt pokoleń?
Następny artykułJedzenie przed bieganiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here