jak zrobić mizerie

Mizeria jest smacznym, prostym dodatkiem do obiadu. Przygotowuje się ją głównie w sezonie letnim, kiedy w sprzedaży dostępne są świeże, młode ogórki z gruntu. Jednak w ofertach sklepów spożywczych ogórki dostępne są przez cały rok, więc od czasu do czasu można pokusić się o przygotowanie tej popularnej surówki. Przygotowanie mizerii jest nieskomplikowane i choć wydawać się może, że jest ona prosta i powszechnie przygotowywana, w każdym domu przygotowuje się ją nieco inaczej. Na pytanie jak zrobić mizerie można więc udzielić wielu odpowiedzi.

Jak zrobić mizerie?

jak zrobić mizerieOczywiście do jej przygotowania niezbędne będą ogórki. Najlepiej, aby były jędrne i chrupiące. Takie ogórki kroi się na plastry o różnej grubości, zalewa śmietaną i w takiej formie podaje jako dodatek do obiadu. Świetnie współgra ona na przykład z ziemniakami i kotletem schabowym. Warto po pokrojeniu ogórków posolić je i poczekać, aż puszczą sok. Po tym czasie nadmiar soku odlewa się, a w jej miejsce dodaje się śmietanę. Jeśli już mowa o soli – niektórzy przyprawiają mizerię jedynie solą, inni dodają nieco pieprzu, który doskonale zaostrza jej smak. Można także wzbogacić jej smak odrobiną cukru, soku z cytryny lub octu. Kaloryczność mizerii można obniżyć zastępując część śmietany jogurtem naturalnym. Wiele osób preferuje mizerię przygotowaną z ogórków startych na tarce o grubych oczkach. Jej wartość odżywczą można podnieść, dodając drobno posiekaną cebulę. Amatorzy cebuli nie mogą obejść się bez jej chrupiącego dodatku w mizerii. Modyfikacji przepisu jest wiele, jak zrobić mizerie inne niż wszystkie?

Warto poeksperymentować

Warto poeksperymentować. Świetnie smakuje na przykład mizeria z dodatkiem chia, czyli szałwii hiszpańskiej. Nasionka chia są doskonałym źródłem witamin i minerałów oraz zdrowych kwasów tłuszczowych. Do mizerii można dodać kilka świeżych listków melisy, które sprawią, że mizeria będzie miała rześki posmak. Mizeria węgierska przygotowywana jest z dodatkiem słodkiej papryki i czosnku. Obrane i pokrojone na plasterki ogórki zasypujemy solą, pozostawiamy na kilkanaście minut, a wydzieloną przez nie wodę odlewamy. W międzyczasie obieramy i drobno siekamy dwa ząbki czosnku. Czosnek mieszamy 1/4 szklanki octu winnego, słodką papryką, pieprzem 1/4 szklanki śmietany i dwoma łyżkami oliwy. Ilość przypraw zależy od indywidualnych preferencji. Odcedzone ogórki zalewamy tak przygotowanym sosem. Będzie smakować jeszcze lepiej, gdy na około pół godziny wstawimy ją do lodówki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here