Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony

Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony? – jest to bardzo ważny temat, a szczególnie gdy wydarzył nam się jakiś wypadek przy pracy lub zachorowaliśmy. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala nam przede wszystkim skorzystać z różnych świadczeń medycznych, natomiast ubezpieczenie chorobowe daje możliwość pobierania zasiłku chorobowego. Okres niezdolności do pracy jest zależny od tego kto wypłaca nam zasiłek chorobowy. Ważne jest też czy składki odprowadza za nas pracodawca, a szczególnie jeśli jest to składka chorobowa.

Składki na ubezpieczenia społeczne

Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczonyOpłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Składki ubezpieczenia emerytalnego finansuje obecnym emerytom. W zależności jaka przekazywana jest kwota na konto ZUS później będzie zależało jaką wypłatę będziemy otrzymywać będąc na emeryturze. Podczas opłacania składki rentowej możemy otrzymywać rentę z tytułu niezdolności do pracy, zależy jednak też ile mamy przepracowanego stażu pracy. Podczas ubezpieczenia wypadkowego dostaniemy jednorazowe odszkodowanie, a potem rentę z tytułu niezdolności do pracy, która była wynikiem wypadku podczas pracy. Takie świadczenie jest trochę wyższe niż zwykła renta. Kwota składki wypadkowej nie jest zawsze taka sama – jest uzależniona ona od charakteru wykonywanej pracy. Im jest większe ryzyko zawodowe, tym jest wyższa opłata. Od składek chorobowych wypłacane są również zasiłki chorobowe, które można otrzymać gdy nie jesteśmy zdolni do pracy więcej niż 33 dni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje także składki na ubezpieczenia zdrowotne, jednak pieniądze te przekazywane są do NFZ. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala wszystkim do skorzystania z leczenia, które jest darmowe.

Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony?

Bardzo ważną jest rzeczą, czy na dzień dzisiejszy jesteśmy aktualnie objęci ubezpieczeniem społecznym, a także zdrowotnym. Podczas gdy my odprowadzamy składki, a także nasz pracodawca, to mamy zatem prawo do różnych świadczeń. Jeśli chcemy sprawdzić czy firma zgłosiła nas do ubezpieczenia, warto skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak trzeba jeszcze założyć konto, podać swoje szczegółowe dane, a następnie będzie można się zalogować i sprawdzić czy firma zgłosiła nad do ubezpieczenia. Zawarte są tam wszystkie informacje, które chcemy uzyskać. Prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, które posiada już ubezpieczony oraz jego rodzina są w zakładce „Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym”.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here