Jak liczyć tygodnie ciąży

Ciąża stawia przed każdą kobietą całe mnóstwo wyzwań. Wiele się mówi na temat tego, jak piękny jest to czas, jak wiele się wtedy dzieje. W organizmie kobiety rozwija się nowe życie. To bardzo emocjonujące wydarzenie dla każdej przyszłej mamy. Szczególnie, kiedy jest to pierwsza, bardzo długo wyczekiwana ciąża. Każda kobieta ma wtedy całe mnóstwo pytań i wątpliwości. Bardzo dokładnie chce wiedzieć co aktualnie dzieje się z dzieckiem, na jakim etapie rozwoju się znajduje.

Jak liczyć tygodnie ciąży?

Jak liczyć tygodnie ciążyWażną kwestią jest to, w którym tygodniu ciąży kobieta aktualnie się znajduje. Niestety nie każda wie jak liczyć tygodnie ciąży. Tymczasem okazuje się, że jest to bardzo proste, choć oczywiście obarczone pewnym marginesem błędu. W internecie można znaleźć wiele gotowych kalkulatorów, które oprócz tygodnia ciąży wskażą takie wiele innych interesujących kobietę informacji.

Jeśli chodzi o ustalenie tygodnia ciąży to wystarczy wziąć dowolny kalendarz i ustalić kiedy wystąpiłaby poprzednia miesiączka. To właśnie ten dzień traktowany będzie od tej pory jako pierwszy dzień ciąży. Wszystkie dalsze obliczenia dotyczące na przykład terminu porodu będą opierały się na założeniu, że wszystkie miesiące trwają 30 dni, a cała ciąża dokładnie 40 tygodni. Oczywiście w rzeczywistości bywa z tym zupełnie różnie. Nie mniej jednak takie oszacowanie terminu porodu, nawet z pewnym marginesem błędu, jest bardzo potrzebne i pomocne. Dzięki temu przyszła mama oraz tata mogą lepiej zaplanować pewne sprawy związane z przygotowaniem całej wyprawki dla maluszka. Mogą także wstępnie zorganizować jakąś dodatkową pomoc, jeśli uznają, że będzie im to potrzebne.

Śledzenie rozwoju dziecka

Jest jeszcze jeden czysto praktyczny fakt związany z możliwością określenia wieku ciąży. Dzięki temu kobieta dokładniej może śledzić jak rozwija się jej dziecko. Dostępnych jest całe mnóstwo poradników, czy kalendarzy ciąży, gdzie dosłownie tydzień po tygodniu opisuje się na ile dziecko jest w tym momencie rozwinięte. Można w ten sposób z dużym prawdopodobieństwem określić na przykład moment kiedy dziecko zaczyna słyszeć. Dzięki temu przyszli rodzice mogą zacząć nawiązywać z nim więć poprzez mówienie do niego.

Oczywiście największe znaczenie wiek ciąży mieć będzie dla lekarza prowadzącego. Na tej podstawie będzie on zlecał i planował poszczególne badania, których wykonanie jest w ciąży zalecane. Oprócz tego będzie możliwe także zalecenie stosowanie odpowiedniej suplementacji dostosowanej do aktualnego etapu rozwoju ciąży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here