Jak dobrać narty?

Zakup nowych nart to duża inwestycja, a czas spędzany na uprawianiu tego sportu jest niezwykle cenny, dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią parę, która pomoże ci szusować po zboczach. W tym artykule znajdziesz większość czynników, które powinieneś rozważyć, gdy zastanawiasz się jak dobrać narty.

Jak dobrać narty?

Co roku, przed początkiem zimy, na rynek trafia cała gama nowych nowości. Świeże projekty, innowacyjne technologie oraz nowe wersje ponadczasowej klasyki. Bez wątpienia przejrzysz też internet i zajrzysz do sklepów narciarskich, by zapoznać się z najnowszymi i najlepszymi nartami. I prawie wszystko to będzie zawierało mnóstwo informacji do przyswojenia. Może to pomóc w podejmowaniu decyzji, ale także sprawić, że wybór stanie się bardziej zagmatwany. Narty są bardzo osobistym przedmiotem, a celem jest odkrycie, które narty są najlepsze dla Ciebie i tylko Ciebie. Jak to ustalić, skoro jest tak duży wybór?

Które narty będą dla mnie najlepsze?

Które narty będą dla mnie najlepsze?Dla uproszczenia większość opisu narty opiera się na jednym numerze. Ta liczba odpowiada szerokości w środku narty bezpośrednio pod stopą. Geometria nart (zwana taliowaniem) opiera się na trzech liczbach mierzonych w milimetrach: czubku nart (zwykle największa liczba), środkowym (zwykle najwęższym) i ogonie (zwykle mniej niż czubek narty). Geometria, materiały używane do budowy nart, sposób ich układania oraz inne czynniki będą miały wpływ na wydajność nart i ich zachowanie. Właśnie dlatego wiele nart, które mają podobną geometrię, może się bardzo różnić pod względem sposobu ich wykonania.
Istnieje całe spektrum profili taliowania, a szerokość narty pod stopą będzie jednym z głównych czynników określających, do czego narta jest odpowiednia. Ogólnie rzecz biorąc, wąska narta będzie odpowiednia do jazdy bardziej technicznej, podczas gdy szeroka będzie odpowiednia na głębsze śniegi i puch, a narty o średniej szerokości będą odpowiednie dla zmiennych warunków.

Czy jedna para nart będzie wystarczająca?

Jednym z pierwszych pytań, które musisz sobie zadać, jest to, czy będziesz lojalny wobec tylko jednej pary nart, czy też chcesz mieć do wyboru wiele opcji w zależności od warunków i intencji. Niektórzy ludzie lubią mieć wybór oraz mogą pozwolić sobie na dopasowanie pary nart do warunków dnia, miejsca, gdzie będzie się jeździło i przeznaczenia, ale inni mogą być zadowoleni z jednej pary nart, jeśli wiedzą, że będą tylko jeździć na stoku, lub po prostu chcą sprzętu, który będzie im dobrze służyć w większości warunków.

W miarę, jak bardziej zaangażujesz się w ten sport, odkryjesz więcej możliwości, zmienisz warunki i tereny, a wtedy urok dodawania nart do kolekcji staje się atrakcyjny. Narty mogą znacząco wpłynąć na wydajność, więc posiadanie odpowiednich może mieć bardzo pozytywny wpływ na twoją przyjemność i sukces.

Bardzo ważne jest to, gdzie będziemy uprawiać narciarstwo

Kolejnym czynnikiem, który należy rozważyć, to miejsce, w którym będziesz jeździć na nartach zarówno teraz, jak i w przyszłości. Każdy ośrodek prawdopodobnie nadaje się do pewnego rodzaju jazdy i jest to ważne, aby rozważyć, czy masz zamiar mieć tylko jedną parę nart. Czy ośrodek jest ogólnie zadbany, czy też jest tu dużo terenów poza trasami oraz ile śniegu ma kurort i czy jest sztucznie dośnieżany.

Zadaj sobie pytanie co chcesz osiągnąć poprzez jazdę na nartach? Czy ma być to jedynie rozrywka na zimowe wakacje, czy też może masz poważniejsze plany. Ustalenie celu pomoże w dokonaniu wyboru.

Kluczową częścią przy wyborze właściwej narty jest ustalenie odpowiedniej długości. Idealna długość zależy od wielu czynników, w tym od wzrostu, typu nart i stylu / umiejętności jazdy na nartach. To może być bardzo korzystne, aby robić zakupy w lokalnych sklepach i odbywać rozmowy twarzą w twarz z ekspertem. Zadadzą ci wszystkie pytania, które omawialiśmy:

  • Czy będziesz miał tylko jedną parę nart, czy wiele?
  • Gdzie najczęściej będziesz jeździć na nartach teraz i w przyszłości?
  • Jaki rodzaj jazd będziesz wykonywać?
  • Jakie są Twoje cele narciarskie?

Poza tym sprzedawcy dowiedzą się o tobie i twoich zdolnościach, o tym, jaki zwrot ci się podoba, jak szybko chcesz jeździć, jak agresywnie jeździsz na nartach itp. Wszystkie te szczegóły pomogą ci znaleźć dla ciebie odpowiedni sprzęt.

Testy są najlepszą opcją

Testy są najlepszą opcjąZawsze mądrze jest wypróbować narty i możesz to zrobić we wszystkich ośrodkach. Możesz czytać tyle, ile chcesz, o nartach, ale nigdy nie będziesz wiedzieć, czy je lubisz i czy pasują do Twojego stylu jazdy i celów, dopóki nie zostaniesz przypięty do nart i nie wyruszysz w trasę. W ośrodkach większość sklepów narciarskich oferuje możliwość pokazania kilku par, które lubisz. Wypożycz je na cały dzień i wtedy naprawdę poczujesz, czy są tym, czego szukasz. Jeśli nie, wróć do sklepu i zapytaj o inną parę.

Niezależnie od twojego wyboru, pamiętaj, że szusowanie na nartach należy do jednych z najwspanialszych doświadczeń oraz najciekawszych sportów zimowych. Pomimo tego pamiętaj również o bezpieczeństwie. Oprócz nart niezbędny będzie kask – obowiązkowy na większości stoków, oraz inne ochraniacze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here