Zawsze, jeśli na świecie pojawi długo wyczekiwana pociecha, to świat młodych rodziców całkowicie się zmienia, przede wszystkim, dziecko stoi się najistotniejsze oraz kieruje się je na pierwszym miejscu. Zawsze wówczas odmiennie rodzice zachowują się całkiem odmiennie, zmienia się przecież całe życie, plan dnia jest odmienny, wszystko jest podporządkowane maluszkowi, wszystkie plany dostosowuje się do pór karmienia, przewijania, pielęgnacji, czy również usypiania noworodka. Nie można jednak zapominać o tym, iż potrzebne jest załatwienie paru formalności, również konsultacja w urzędzie, jest po prostu nieunikniona.

Akt urodzenia i PESEL

Po akt urodzenia dla dziecka należy zgłosić się w ciągu 10 dni po narodzeniu dziecka w urzędzie stanu cywilnego w pomieszczeniu urodzenia dziecka czy w pomieszczeniu zameldowania rodziców. Akt urodzenia znajduje się w urzędzie miasta od ręki po okazaniu dowodu osobistego rodzica. Gdy jest to odmienny urząd stanu cywilnego aniżeli tenże, w którym jest akt małżeństwa, należy skorzystać ze sobą również odpis skrócony aktu ślubu. Matka po rozwodzie winna skorzystać ze sobą akt ślubu z adnotacją o rozwodzie. Kobieta niezamężna winna mieć ze sobą oprócz dowodu swój akt urodzenia, gdy jej narodziny były pisane w innym urzędzie. Odpis skrócony aktu urodzenia to kwota w wysokości 22 zł, a odpis całkowity – 33 zł. Zgłoszenie narodzin dziecka zostało już przesłane do urzędu stanu cywilnego przez szpital, w którym odbył się poród. Zazwyczaj rodzice są w szpitalu pytani o dane niezbędne do zarejestrowania narodzin dziecka. Akt urodzenia zostanie opublikowany w urzędzie miasta odpowiadającym narodzeniu dziecka. Odpis aktu urodzenia że być wydany przez urząd osobom blisko spokrewnionym, czyli rodzicom, dziadkom, rodzeństwu. Dziecko zgodnie z aktem urodzenia otrzymuje meldunek oraz jest toż zwykle miejsce zameldowania mamy czy miejsce faktycznego przebywania dziecka, gdy jest z innym rodzicem. Datą zameldowania jest data wydania aktu urodzenia. Należy pamiętać, iż sporządzenie aktu urodzenia dziecka wiąże się z potrzebą dania jego imienia.

jakie formalności będą konieczne po urodzeniu dziecka

Becikowe i ubezpieczenie dziecka

Z tytułu urodzenia dziecka wszystkim młodym rodzicom w Polsce przyznawana jest jedna zapomoga – becikowe. Oprócz tego, gdy rodzice zarabiają poniżej 508 zł na osobę w rodzinie, potrafią się ubiegać o tak nazywany dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Jeszcze kolejną dodatkową formą wsparcia rodziców jest becikowe samorządowe, przyznawane przez pewne gminy. By otrzymać zwykłe becikowe, należy złożyć wniosek o becikowe do urzędu gminy tam, gdzie zameldowane jest pewne z rodziców. Niezbędny będzie również dowód osobisty oraz oświadczenie drugiego małżonka, iż nie pobrał on już becikowego za dziecko. Czasem należy również podać numer PESEL dziecka. Istotne jest żeby zgłosić dziecko do ubezpieczenia. Należy dobrać, w którym zakładzie pracy (ojca czy mamy) dziecko będzie ubezpieczone. Zgłoszenie do ubezpieczenia można zrobić wyłącznie w pewnym miejscu! Także fakt narodzin dziecka należy zgłosić w obydwu zakładach pracy w zakresie kadr, dostarczając dane dziecka (imię, nazwisko, adres zameldowania i nr PESEL).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here