brokuł

Brokuły to jedne z najpożywniejszych i najzdrowszych warzyw. Dzięki swoim właściwościom, które pomagają spalić tłuszcz są idealne dla osób pracujących nad swoją sylwetką.

Wartości odżywcze

Brokuły to idealny oręż każdej diety poprzez dużą zawartość błonnika pokarmowego (2,6 g na porcję). Błonnik pomaga wypełnić żołądek dzięki czemu przez dłuższy czas nie odczuwamy głodu. Jedna porcja brokułów (100 g) zawiera jedynie 34 kalorie zatem jest wspaniałą przekąską pomiędzy posiłkami.Warzywo to ma w sobie mało kalorii, nie zwiera również tłuszczu ani cholesterolu. Posiada za to dobre dla organizmu substancje: witaminę C, K i potas oraz wapń. Witamina C pomaga przyswajać żelazo, które odpowiedzialne jest za odporność. Witamina K zapobiega powstawaniu zakrzepów. Wapń wspomaga kości, a potas odpowiada za ciśnienie krwi . Kwas foliowy i witamina B6, również zawarte w brokule zapobiegają zawałom serca i udarom mózgu. Brokuł jest również źródłem sulforafanu – enzymu, który działa antyrakowo i antybakteryjnie.

właściwości brokułów są dla nas bardzo wartościowe

Oprócz tego, że są zdrowe brokuły są również bardzo smaczne

Można je wykorzystać w zupach, zapiekankach oraz koktajlach. Brokuły świetnie smakują w towarzystwie jajek, pomidorów, jako składnik sałatek lub zapiekanek. Możliwości jest wiele, a sposób przyrządzenia zależy tak naprawdę od indywidualnych upodobań. Najwięcej korzyści otrzymamy jedząc to warzywo regularnie, minimum 2 do 3 razy w tygodniu w porcjach o wielkości od 100 do 250 gram. Kupując brokuły, należy wybierać te, o jednolitym kolorze. Brokuły powinny być zapakowane w woreczek bez dostępu powietrza. Wtedy mogą być przechowywane w lodówce ok. 10 dni. Jednak ze względu na witaminę C, która szybko się wytrąca najlepiej zjeść je w ciągu 3-4 dni od zakupu. Aby brokuł zachował jak najwięcej wartości odżywczych najlepiej jeść go na surowo. Sprawdzi się on jako składnik surówek lub koktajli. Jeśli ma być gotowany, nie należy ich rozgotowywać, ze względu na jego wartości odżywcze. Brokuły najlepiej gotować na parze maksymalnie przez 3-4 minuty lub gotować w wodzie od 2-5 minut, tak by były lekko chrupiące. Warzywo to można również smażyć. Należy jednak pamiętać aby robić to w niskich temperaturach i stosunkowo krótko, maksymalnie do 3 minut. Przygotowane w ten sposób, zachowują niemal 2/3 cennych minerałów.

Brokuły a cukrzyca

IG brokułów = 15, jednak cukrzycy powinni po nie sięgać nie tylko ze względu na niski indeks glikemiczny. Brokuły mogą bowiem zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego u chorych na cukrzycę, którzy, ze względu na wysoki poziom glukozy we krwi, są aż pięciokrotnie bardziej narażeni na rozwój tych chorób niż inni pacjenci – przekonują naukowcy z University of Warwick, których wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Diabetes”. Swoje wyjątkowe właściwości brokuły zawdzięczają sulforafanowi, który pobudza wytwarzanie enzymu chroniącego naczynia krwionośne i pozwala się im regenerować. Ponadto warzywa te zawierają chrom, którego współdziałanie z insuliną zapewnia zachowanie optymalnego poziomu cukru we krwi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here