ćwiczenia dla starszych osób

Każdy człowiek, nawet senior po sześćdziesiątce może nie tylko wyglądać atrakcyjnie, ale również cieszyć się dobrą kondycją. Nie ważne ile mamy lat zawsze powinniśmy, by dbać o swój wygląd i zdrowie. Aby cieszyć się zdrowiem musimy zadbać o swoją aktywność fizyczna.

Rozgrzewka przed treningiem

Każdy z nas musi pamiętać o jednej podstawowej rzeczy przed każdym ćwiczeniem. Rozgrzewka przed treningiem to podstawa. Drugą bardzo ważną rzeczą jest oddech. Wielu ludzi zapomina o prawidłowym oddechu. Powinniśmy oddychać spokojnie i absolutnie nie można wstrzymać oddechu, ponieważ może pojawić się problem z ciśnieniem krwi. Dodatkowo dzięki odpowiedniemu rozgrzaniu mięśni i stawów na pewno unikniemy kontuzji. Warto tez jest wykonywać ćwiczenia regularnie i nie zbyt intensywnie. Najlepiej wykonywać je od 3 do 5 razy w tygodniu po 30 minut. Ćwiczenia zawsze poprawią kondycję, dzięki nim można cieszyć się dobrym zdrowiem i przede wszystkim być niezależnym. Pozwalają także poprawić metabolizm i utrzymać wagę w normie. Jest to bardzo ważne w średnim wieku. Dodatkowo dobrze dobrane ćwiczenia niwelują bóle, zmniejszają wystąpienia kontuzji, wzmacniają mięśnie oraz obniżają ciśnienie tętnicze.

3 najlepsze ćwiczenia dla osób starszych

Unoszenie rąk i nóg w pozycji siedzącej

Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie kręgosłupa i poprawia koordynację ruchową rąk. Aby było lżejsze można wykonywać je za pomocą krzesła na siedząco. Powinniśmy usiąść na krześle, stopy ustawić na podłodze, a ręce położyć na kolanach. Prostujemy się, a następnie podnosimy prawą rękę i lewą nogę do góry. Pozostajemy w tej pozycji 5 sekund. Następnie powtarzamy ćwiczenie podnosząc lewą rękę i prawą nogę do góry.

pomysły na ćwiczenia dla seniorów

Rozciąganie dolnych mięśni pleców

Ćwiczenia na rozciąganie mięśni pleców zmniejszą bóle lędźwi. Do jego wykonania możemy użyć maty, koca czy dywanu. Kładziemy się na macie. Nogi zginamy w kolanach, a stopy ustawiamy na rozpiętość bioder. Ręce kładziemy wzdłuż tułowia i bardzo powoli zaczynamy opuszczać kolana w bok na jedną stronę. Wracamy do pozycji wyjściowej i wykonujemy to samo ćwiczenie na drugą stronę.

Koci grzbiet

Jest to ćwiczenie, które przyniesie ulgę seniorom, którzy maja problem z bólem kręgosłupa. Jeśli będziemy je regularnie wykonywać to na pewno zmniejszą one dolegliwości bólowe w krzyżu. Ustawiamy się w klęku podpartym tak, aby nadgarstki znalazły się pod barkami, a kolana pod biodrami. Na przemian robimy koci grzbiet i okrągłe plecy. Wyciągamy kręgosłup do góry, a głowę chowamy między ramionami.

Opisane ćwiczenia dla starszych osób są bardzo proste i na pewno każdy senior sobie z nimi poradzi. Każde z ćwiczeń na rozciąganie i rozgrzewanie mięśni mogą uchronić przed poważnymi schorzeniami oraz niepełnosprawnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here