Pozytywnie pasywne okna

Idea budownictwa pasywnego propagowana przez niemiecką organizację rozwoju technologii oszczędzających energię znajduje coraz większe rzesze fanów. Chęć ponoszenia na starcie większych często nakładów tłumaczy się szybkim odzyskiem środków poniesionych na inwestycję. Zwrot sum następuje sukcesywnie poprzez mniejsze koszty utrzymania domów budowanych w technologii pasywnej.

Pasywna idea

Osiągnięcie pasywnego standardu energetycznego w budynkach mieszkalnych realizowane jest poprzez wykorzystanie źródeł naturalnych niewykorzystywanych dotychczas ze względu na niedojrzałość technologii budowlanych.

Jednym z przejawów tej proekologicznej idei są okna pasywne. Jako najważniejszy składnik budynku zapewniają dwukierunkowo realizowany proces pasywnego pozyskiwania i oszczędzania energii.

Założenia ideologii

Pierwszym i najważniejszym założeniem jest ograniczenie strat przez przegrody architektoniczne i okna, na które przypada 90% wszystkich strat cieplnych budynku.

Na okna wypada połowa wartości ubytków energii. Jednak okna pasywne mogą pomóc w odzyskaniu nawet 44% ogólnej mocy cieplnej.

Oczywiście samo posiadanie okien pasywnych nie załatwi sprawy. Potrzebny jest odpowiedni projekt architektoniczny, a następnie okna pasywne muszą być właściwie wykonane i zamontowane.

Klucz do sukcesu

W jaki sposób pokryć straty energetyczne i uzyskać optymalny zwrot cieplny.

Okna muszą mieć przepuszczalność dla promieniowania na odpowiednim poziomie (dla okien pasywnych powinien być większy lub równy wartości 0,5) i powinny być właściwie rozmieszczone na wybranych ścianach.

Eleganckie sposoby

Wszystkie obliczenia, tak strat, jak zysków energetycznych podawane są w wartościach uśrednionych w skali roku. Wiadomo, że zimą szala przechyla się w kierunku strat, latem znowu odwrotnie. Dlatego latem, by pomieszczenia nie były przegrzewane, zaleca się stosowanie rolet, żaluzji i markiz ocieniających powierzchnie okien. Zimą natomiast lepiej korzystać sporadycznie z wymienionych elementów i eksponować okna, które nie powinny być też osłonięte przez architektoniczne elementy budynku.

Dotrzymanie kroku w utrzymaniu standardów pasywności nie jest łatwe dla krajów położonych jak Polska w części globu odsuniętych znacznie od równika. Kraje basenu Morza Śródziemnego mają w tym zakresie łatwiejszą sytuacją.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here