Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak duże powikłania może mieć podwyższona glukoza we krwi i chociaż powinna kontrolować ten stan każda osoba, to kobiety w ciąży w szczególności. Przecież są odpowiedzialne nie tylko za siebie, lecz również za swoje nienarodzone dziecko. Właśnie między innymi, dlatego badanie glukozy w ciąży jest jednym z obowiązkowych badań w tym okresie.
Krzywa cukrowa normy
W celu stwierdzenia czy u kobiety rozwija się cukrzyca ciążowa, wykonuje się minimum dwa badania w czasie ciąży. Ilość zależy oczywiście od sytuacji, którą wskazać nam może krzywa cukrowa w ciąży. Jest to badanie, dzięki któremu można wykluczyć ryzyko cukrzycy ciążowej. Sytuacja znacznie komplikuje się, jeżeli krzywa cukrowa normy zostaną przekroczone i wyniosą powyżej 125 mg/dl. Wtedy kobieta dostaje skierowanie do poradni diabetologicznej, w której dostanie dokładne wskazówki postępowania. Podwyższony poziom glukozy wskazuje na nieodpowiednią pracę trzustki, która w odpowiednim czasie nie wytwarza insuliny. Glukoza ta może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego badanie glukozy w ciąży jest konieczne.
Jakie zalecenie można otrzymać przy podwyższonej glukozie?
Odpowiednia dieta w czasie ciąży jest nieunikniona. Ciążowe hormony sprawiają, że potrzebna będzie zmiana diety. Krzywa cukrowa w ciąży i jej podwyższone wyniki to rezultat między innymi zmian hormonalnych. Jak leczy się cukrzycę w czasie ciąży? Oczywiście pierwszymi działaniami zawsze jest dieta, z której należy wykluczyć cukry proste takie jak białe pieczywo, słodycze, a nawet niektóre owoce. Nacisk na zdrowe odżywianie i wartościowe posiłki w ciąży jest wyjątkowo ważny i służy nie tylko mamie, ale również jej dziecku. Za każdym razem warto zastanowić się nad zjadanymi posiłkami, nad tym czy będą sprzyjać organizmowi kobiety i będą dobre dla rozwoju dziecka. Ważne też, aby słuchać swojego ciała, ponieważ bardzo często intuicyjne odczucia wskazują na prawdziwe zapotrzebowanie. Ewentualny podwyższony stan glukozy wraca do normy już po urodzeniu dziecka. Natomiast nieleczona cukrzyca ciążowa może doprowadzić nie tylko do powikłań w czasie ciąży, lecz również po porodzie. Dzieje się tak w przypadku, gdy kobieta dba o siebie i robi wszystkie potrzebne badania.