Jak obniżyć poziom cukru

Cukrzyca oraz podwyższony poziom cukru we krwi są traktowane jako choroby cywilizacyjne dwudziestego pierwszego wieku. Pacjent dowiaduje się zazwyczaj o powyższych przypadłościach, wykonując pracownicze badania okresowa lub badania potrzebne do otrzymania prawa jazdy. Jeżeli okaże się, że nasze wyniki są złe, a nawet bardzo złe, nie można wpadać w panikę, ale należy zastanowić się, jak obniżyć poziom cukru. Zmiany, które będziemy musieli wprowadzić, będą oczywiście przede wszystkim dotyczyć naszego jadłospisu oraz trybu życia. Poniżej zostały przedstawione najprostsze sposoby jak obniżyć poziom cukru we krwi.

Jak obniżyć poziom cukru?

Jak obniżyć poziom cukruJadłospis osób walczących w wysokim poziomem cukru powinien zawierać jak najmniej produktów przetworzonych. Bardzo ważny jest również indeks glikemiczny spożywanego jedzenia, który określa z jaką szybkością, po zjedzeniu danego produktu, rośnie poziom glukozy we krwi. Sposobem na to jak obniżyć poziom cukru są składniki o niskim i średnim indeksie glikemicznym, do których możemy zaliczyć między innymi warzywa o bardzo małej ilości węglowodanów, czyli pomidor, ogórek zielony, paprykę zieloną, szpinak, kalafior, kabaczek, sałaty, cukinie, rzodkiewki, kapusty, brokuły, cykorię. Niskim indeksem glikemicznym charakteryzują się również produkty zbożowe bogate w błonnik, do których możemy zaliczyć płatki owsiane i żytnie, pieczywo pełnoziarniste, razowe makarony, ryż brązowy, grube kasze.

W diecie osób szukających sposobu jak obniżyć poziom cukru muszą koniecznie znaleźć się produkty bogate w białko, czyli ryby, jogurty, drób, chuda wołowina, jaja. Ważną część jadłospisu stanowią również produkty bogate w zdrowe tłuszcze, czyli orzechy, pestki dyni, oleje rzepakowe i lniane. Osoby mające podwyższony poziom cukru powinny całkowicie zrezygnować ze słodzonych napojów, zastępując je wodą mineralną, a także ograniczyć ilość spożywanych owoców.

Aktywność fizyczna

Przeprowadzone badania wykazały, że regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny reguluje poziom glukozy we krwi. Warto jest więc poświęcić pół godziny dziennie na spacer lub zrezygnować z windy i chodzić schodami. Dobrym sposobem jak obniżyć poziom cukru jest również zastąpienie samochodu rowerem lub przejście ostatnich dwóch przystanków na piechotę.

Obniżenie masy ciała

Na poziom cukru we krwi ma istotne znaczenie nasza waga, dlatego warto jest na początku określić swój wskaźnik masy ciała tzw. BMI, poprzez podzielenie swojej wagi w kilogramach przez wzrost w metrach i podniesienie do kwadratu. Prawidłowy poziom wskaźnika wynosi 25, jeżeli nasz wyniósł więcej, powinniśmy pomyśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here