Flegma w gardle - skąd się bierze?

Flegma to wydzielina, która zazwyczaj zalega nam w gardle. Jest lepka i gęsta, jej zabarwienie jest lekko żółtawe, czasami nawet zielone. Flegma zwykle spływa do gardła z nosa lub zatok, jest to bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Często w takim przypadku pojawia się dodatkowo chrypka.

Jak objawia się flegma w gardle?

Flegma spływa po tylnej ścianie gardła. Nie należy to do najprzyjemniejszych uczuć. Niekiedy da się ją odkrztusić, ale nie zawsze. Przez co jest uciążliwa. Bardzo często, gdy pojawia się u nas flegma, budzimy się rano z lekką chrypką. Zmiany w głosie bardzie często zdarzają się, gdy w gardle ‚siedzi’ klucha. W najgorszych przypadkach może dojść do zaniku głosu.

Osoby palące z reguły borykają się ze zwiększoną ilością wydzieliny. Dzieje się tak na skutek obrony organizmu na przed szkodliwymi substancjami z papierosów.

Osoby przewlekłe chore, które stosują leki sterydowe, z kolei są bardziej narażeni na pojawienie się chrypki. Ponieważ dochodzi do efektu ubocznego inhalacji sterydów oraz zakażenia.

Przeczytaj też: http://minimki.pl/cera-mieszana-jak-nalezy-o-nia-dbac/

Przyczyny flegmy w gardle

Flegma większości z nas kojarzy się z infekcjami wirusowymi górnych dróg oddechowych oraz przeziębieniem. Wydzielina zalegająca w gardle informuje nas o stanie zapalnym, do którego doszło w obrębie gardła. Bardzo często takiej dolegliwości towarzyszy zapalenie zatok lub nieżytowi nosa.

Flegma może mieć również podłoże psychosomatyczne. Mowa tutaj o: dysfonii psychogennej, astmie oskrzelowej czy chorobie wrzodowej.

Jak sobie poradzić z flegmą w gardle, za pomocą domowych sposobów?

Gdy dopadła nas flegma, to o czym powinniśmy pamiętać to odpowiednie nawodnienie organizmu. Większa ilość płynów ułatwia rozrzedzenie wydzieliny. Druga ważna sprawa, to nawilżenie. Nie możemy doprowadzić do przesuszenia gardła. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie nawilżacza powietrza w swoim domu.

Co do domowych specyfików, niezawodny jest syrop z czosnku lub z cebuli, miód z cytryną oraz ciepły napar z imbiru. Jeżeli chodzi o herbaty również mają pomocne działanie, ale zaleca się wyłącznie herbatkę tymiankową lub z szałwii.

Źródło: https://www.antypodymody.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here