Ct - tajemny skrót komunikatorów

Ludzie mają tendencję do upraszczania różnych rzeczy. Tak jest w wielu dziedzinach życia – części towarzyskiej, pracy czy komunikacji. Właśnie tej ostatniej będzie tyczył się ten ten tekst.

Od wielu lat w języku polskim funkcjonują skróty. Aby nie zabierać miejsca na kartce, pisze się chociażby zamiast „na przykład” – „np.”. Albo zamiast „Szanowny Pan” czy „Szanowna Pani” – „Sz.P.”. Nie jest to w gruncie rzeczy nic złego. Ponadto nieraz przydaje się, jeśli mamy problemy z zapamiętaniem pisowni jakiegoś wyrazu – czy pisze się go razem, czy osobno. Skróty niejednokrotnie rozwiązują problem bez konieczności zaglądania do internetu. A skoro już przy internecie jesteśmy, warto wspomnieć o komunikatorach internetowych. Tam bowiem przeniosła się znaczna część społecznego życia wielu osób, szczególnie młodych. Przeszły tam też skróty – obok starego, dobrego „np.” pojawiły się też nowe, całkowicie nieformalne, pokroju „ct”. Możecie zapytać, co znaczy ct. Śpieszymy z wyjaśnieniem.

„Ct” to nic innego jak „co tam”, używane zazwyczaj na początku rozmowy. Internauci, posługując się skrótami nawet tam, gdzie teoretycznie nie jest to wskazane, są w stanie zaoszczędzić sporo czasu. W zamian za to mogą wymienić więcej treści. Podobnie jest z pomijaniem polskich znaków – zamiast dbać o ich pisanie na przykład na telefonie, osoba pisząca rezygnuje z nich, a dzięki temu jest w stanie szybciej wysłać, a w konsekwencji szybciej otrzymać wiadomość.

W skrótach nie ma nic złego, nie bójmy się ich używać, ale też nie przesadzajmy. Polski język to piękny język i warto korzystać z całej jego okazałości.

pozytywnazmiana.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here