Szykujemy się do wesela

Wiele osób utrzymuje pewną kolejność w swoim życiu- najpierw studia, później praca, później zaręczyny, ślub i dziecko. Choć w ostatnich latach trochę się to wszystko zmieniło, to i tak zazwyczaj schemat wygląda dość podobnie.
Młodzi ludzie jednak coraz częściej rezygnują z tradycyjnego ślubu kościelnego oraz hucznego wesela dla rodziny i przyjaciół. Jest w tym oczywiście sporo racji. Niestety wesele jest bardzo kosztowne, nawet jeśli staramy się te koszta ograniczać. Przypuśćmy, że jesteśmy właśnie parą młodą, która planuje swój ślub oraz wesele dla najbliższych. Siadamy z kartką papieru i dokładnie notujemy poszczególne składowe imprezy: ile napoi na wesele, ile dań ciepłych i zimnych, ile alkoholu na odchodne, ile wyniesie koszt zespołu, kamerzysty, fotografa, wynajęcie samochodu i innych rzeczy, które przyjdą nam do głowy.
Jeśli chodzi o potrawy, to najczęściej płatność obliczana jest za tak zwany talerzyk, czyli jedna osoba= jeden talerzyk. W jego skład wchodzi kilka ciepłych i zimnych dań, desery i przystawki. Napoje należy zakupić oddzielnie według własnych przeliczeń. Nie da się oczywiście powiedzieć dokładnie ile napoi na wesele wystarczy, bo to zależy ilu gości planujemy, czy impreza odbywa się latem czy zimą, oraz czy planujemy każdej parze wręczyć na pożegnanie butelkę wina lub wódki, co jest zawsze mile widziane.
Wyprawienie wesela potrafi wiec zrujnować niejeden budżet, a to wszystko na zaledwie kilka godzin zabawy. Dlatego bardzo wielu młodych ludzi w obecnych czasach rezygnuje z wesela, i zamiast wyprawiać imprezę do białego rana, zapraszają gości na obiad po ślubie, a pieniądze wolą przeznaczyć na podróż, na urządzanie czy kupno domu lub samochodu.
Kiedyś, choć wesela były również drogie, nie wyobrażano sobie ślubu bez imprezy dla gości. Wiejskie wesela były ogromne i schodziła się na nie cała niemal wieś. A niejednokrotnie impreza trwała nie jeden, a dwa lub trzy dni. Do dziś Górale potrafią bawić się na swoich weselach przez kilka dni. Jeśli więc mamy odpowiednie fundusze, możemy zdecydować się na realizację wesela na setkę osób.

przygotowany.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here