Luksomierze w bhp

Optymalizacja warunków pracy to podstawa zadowolenia pracowników oraz komfortowego wykonywania powierzonych im obowiązków. Jednym z czynników, który może wpływać na jakość pracy, jest odpowiednie oświetlenie przestrzeni. Aby z jednej strony sprostać zasadom bhp, z drugiej zaś zapewnić pracownikom komfortową przestrzeń do pracy, warto zainwestować w luksomierz.

To właśnie tego typu urządzenie pozwoli nam zmierzyć natężenie oświetlenia, zwracając wynik w luksach. Luksomierze pozwalają wykonać pomiary, które stanowią podstawę do projektu oświetlenia wnętrz, a co za tym idzie – do odpowiedniego przygotowania biura, hali czy magazynu do wielogodzinnej pracy. Szeroki wybór luksomierzy można znaleźć tutaj: http://www.elektryknet.pl/Urzadzenia-pomiarowe_luksomierze(2,15152,).aspx. Badania luminacji powinno się wykonywać co około 5 lat, a także po oddaniu nowo wybudowanych pomieszczeń do użytku czy po zmianie aranżacji oświetlenia bądź zmianie wystroju wnętrza.
Odpowiednio przemyślany układ źródeł światła wpływa przede wszystkim na poziom adaptacji wzroku, a co za tym idzie stopień widzenia wykonywanych czynności. Właściwe oświetlenie wpływa nie tylko na ostrość wzroku, ale również na jego sprawność i dobre funkcjonowanie przez długie lata. Dlatego właśnie na oświetlenie szczególną uwagę zwraca się w przepisach bhp.
Na złą jakość oświetlenia, a przy tym na niezadowalające wyniki pomiarów mogą mieć wpływa różne czynniki. Między innymi nieodpowiednia intensywność światła oraz jego zły stopień rozproszeniu lub skupienia. Podstawą złych pomiarów oświetlenia może mieć również nieodpowiednia barwa światła, która często przemęcza wzrok i utrudnia pracę. Dokonując zmiany oświetlenia zwróćmy uwagę także na migotanie – tyczy się jarzeniówek – a także efekt olśnienia, czyli chwilowe oświetlenie, które jest bardzo nieprzyjemne.
Aby dobrze dopasować rozkład oświetlenia do pomieszczenia, należy przeprowadzić pomiar luksomierzem po zapadnięciu zmroku. Zanim zaczniemy badania, należy odczekać około pół godziny po włączeniu światła, ponieważ właśnie wtedy stabilizuje się strumień źródła światła. Pomiary można wykonywać wtedy, gdy przynajmniej 10% źródeł światła w danym pomieszczeniu świeci. Badania warto wykonywać przy napięciu znamionowym, w innym przypadku ich wyniki należy skorygować w zależności od rodzaju strumienia świetlnego. Pomiary wykonane w takich warunkach, przy użyciu luksomierza, powinny być miarodajne oraz stanowić podstawę do poprawy lub zachowania właściwych warunków pracy. Wiedząc, jak ważne jest oświetlenie w codziennym życiu, warto zainwestować w urządzenia, które podpowiedzą, jak odpowiednio rozplanować poszczególne źródła światła i zapewnić swoim pracownikom komfortowe widzenie.
//

tytuurzadzisz.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChemia w domu
Następny artykułJak poskromiono internet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here