Jak zrobić przecier pomidorowy

Mimo że przygotowanie przecieru pomidorowego to sprawa dość prosta, wielu z nas w dalszym ciągu decyduje się na łatwiejszą ścieżkę i kupuje puszkę lub słoik w sklepie. Nie ma w tym nic złego, ale niepodważalną zaletą domowego przecieru jest to, że dokładnie wiemy, z jakich pomidorów powstał. No bo jaką mamy pewność, że przecier z włoską etykietą przygotowany został nie tylko we Włoszech ale także z włoskich pomidorów. Skąd wiemy, że nie były uprawiane przy ruchliwej autostradzie? Skąd wiemy, że pochodziły z upraw ekologicznych? Ale przede wszystkim domowy przecier wzbogacony jest o unikalny smak, którego nie znajdziemy w słoiku ze sklepu: jest to smak dumy i satysfakcji z własnej, dobrze wykonanej roboty.

Czy jest przecier pomidorowy?

Jak zrobić przecier pomidorowyPrzecier pomidorowy to nie tylko pyszna baza dla pomidorówki, gołąbków w sosie pomidorowym czy spaghetti, ale także zamknięte w słoiku lekarstwo, sposób na długowieczność. Swoje właściwości zdrowotne pomidory zawdzięczają między innymi likopenowi, przeciwutleniaczowi, który chroni przed zawałami serca, chorobami układu krwionośnego a nawet rakiem. Nasz organizm przyswaja go lepiej, jeśli pomidor zostanie poddany obróbce termicznej oraz jeśli towarzyszyć mu będzie zdrowy tłuszcz, na przykład oliwa.

Ponadto pomidory posiadają mnóstwo witaminy C, która nie tylko pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, ale także na skórę, która dzięki wzmocnionym przez witaminę naczyniom krwionośnym jest lepiej dotleniona i nawilżona. Ale to nie wszystko. Witamina E zawarta w pomidorach działa przeciwzmarszczkowo, potas obniża ciśnienie tętnicze i reguluje gospodarkę wodną w organizmie, witamina A pobudza syntezę kolagenu oraz stymuluje regenerację naskórka, magnez obniża stres i poprawia jakość snu. A do tego, pomidor jest naturalnym źródłem tych wszystkich dobrodziejstw, co sprawia, że nasz organizm przyswaja je o wiele skuteczniej niż z jakiekolwiek sztucznych suplementów. Czego chcieć więcej?

Jak zrobić przecier pomidorowy?

Zatem do dzieła: jak przygotować ten cudowny i smakowity eliksir? Jak zrobić przecier pomidorowy?
Zacznijmy od najważniejszego: jakie pomidory wybrać? Przecier można przygotować z którejkolwiek odmiany pomidora, a jest ich na świecie aż siedem tysięcy, ale najlepsze są owalne. Pomidorów okrągłych użyjmy raczej do sałatki lub na kanapkę – sprawdzą się o wiele lepiej na surowo. Są bardzo soczyste, dlatego jeśli je zagotujemy, otrzymamy zbyt wodnisty sos i będziemy musieli włożyć więcej energii w jego zagęszczenie. Pomidory owalne (lima, pelati, san marzano) mają mniej soku, dzięki czemu odparowanie wody przebiegnie szybciej.
Jakich narzędzi będziemy potrzebować? Nie obejdzie się bez wielkiego garnka, tłuczka do ziemniaków, słoików i sita, młynka do przecierania warzyw (przecierak) lub blendera.
Składniki:

  • 5 kg pomidorów na około 6 słoików 300 ml
  • 1-2 łyżki soli
  • 1-2 łyżki cukru w zależności od gustu
  • oliwa
  • opcjonalnie: cynamon (włoski sposób na intensyfikację smaku), czosnek, bazylia, oregano, zioła prowansalskie.

Pomidory umyj i przejrzyj pod kątem plam i przebarwień. Pozbądź się szypułek. Pokrój na niezbyt wielkie kawałki. Garnek postaw na średni ogień i wlej łyżkę oliwy na dno.   Wrzuć do garnka pierwszą partię pomidorów (kawałki z około dziesięciu pomidorów), doprowadź do wrzenia i następnie za pomocą tłuczka do ziemniaków rozgnieć je, aby uwolniły sok. Dodaj kolejną partię pomidorów i powtórz działania. Następnie gotuj wszystko przez około godzinę na wolnym ogniu. Od czasu do czasu zamieszaj.

Co dalej?

Jak zrobić przecier pomidorowyJeszcze bardziej rozdrobnij pomidory albo za pomocą sitka czy przecieraka, albo blendera. Jeśli nie chcesz zachować nasion i skórki użyj sitka: sitko umieść nad miską i przecieraj pomidory drewnianą łyżką. Jeśli wolisz zachować nasiona użyj blendera, rozdrabniając partię za partią w odrębnym naczyniu. Otrzymany przecier przelej z powrotem do garnka, dodaj sól, cukier i inne przyprawy. Gotuj przez godzinę na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając.

W tym czasie przygotuj słoiki. Umyj je i wyparz. Słoiki można wyparzyć w nagrzanym do 100-150°C piekarniku, zostawiając je w tej temperaturze na około 30 min. Możesz je również wyparzyć w zmywarce, ustawiając program z najwyższą temperaturą. Zakrętki przetrzyj ręcznikiem nasączonym spirytusem lub wódką. Przed napełnieniem słoiki muszą być gorące i suche.

Przelej gorący przecier do ciepłych słoików. Pozostaw około 1-1,5 cm odstępu między zawartością a brzegiem słoika. Po napełnieniu stuknij dnem słoika w blat – to pozwoli pozbyć się pęcherzyków powietrza. Zalej warstwą oliwy, która całkowicie przykryje pomidory. Chodzi o to, aby odciąć dopływ powietrza. Wytrzyj brzegi słoików czystym ręcznikiem papierowym i zakręć.

Po ostudzeniu gotowy przecier można przechowywać w słoiku w lodówce nawet przez kilka tygodni. Aby móc go przechowywać w spiżarni, słoiki należy zapasteryzować, czyli gotować w około 90 stopniach przez 25 minut (garnek warto wyłożyć ścierką kuchenną, woda nie powinna dotykać zakrętek).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here