skrzywiona przegroda nosowa

Przy znacznej deformacji mogą się pojawiać niektóre spośród poniżej wymienionych:

  • zaburzenie czucia zapachów;
  • zaburzenie drożności nosa
  • krwawienia z nosa;
  • częste bóle głowy;
  • przewlekle utrzymujący się katar;
  • nawracające zapalenia zatok przynosowych oraz gardła;
  • zapalenia ucha środkowego;
  • chrapanie podczas snu;
  • problemy ze snem;
  • zaburzenia słuchu;
  • zaburzenia emisji głosu tzw. nosowa mowa.

Przyczyny krzywej przegrody nosowej

Przyczyny skrzywienia przegrody nosowej dzielimy na nabyte oraz wrodzone.

  1. Przegroda nosowa nabyta: są częstsze i w większości są wynikiem urazów np. podczas uprawiania sportów, zwłaszcza tych, w których dochodzi do kontaktu z przeciwnikiem np. koszykówka oraz, co oczywiste, w sportach walki tj. boks i inne. W wyniku urazu może dojść do niesymetrycznego zrośnięcia się przegrody nosowej. Inną nabytą przyczyną jest donosowe zażywanie kokainy. Może dojść wówczas do perforacji czyli przedziurawienia przegrody nosowej na wylot i następowego nieprawidłowego jej zrośnięcia.
  2. Przegroda nabyta wrodzona: do przyczyn skrzywienia przegrody nosowej zaliczamy uszkodzenie przegrody nosowej podczas akcji porodowej. Noworodek przeciskając głowę przez kanał rodny może doznać ściśnięcia przegrody nosowej, które może skutkować jej trwałą deformacją. Inną wrodzoną przyczyną skrzywienia przegrody nosowej jest zachwianie tempa wzrostu przegrody w względem do kości czaszki.

dolegliwości związane ze skrzywioną przegrodą nosową

 

Kolejna porcja dolegliwości

Takie dolegliwości niestety nie kończą się. Ze skrzywieniem przegrody nosowej jest tak, że objawy nasilają się z czasem. Zaczyna się od kataru i problemom nie ma końca. Może pojawić się zaburzenie głosu, czyli nosowanie. Czyli mówimy po prostu przez nos, co jest niestety niezbyt zrozumiałe dla innych osób. Pojawić się może mało efektowny grymas, nad którym nie mamy zbytniej kontroli. Czujemy mały przepływ powietrza przez nos, co jest mało komfortowe.

Czy poczekać na operację?

Jedyna metoda leczenia dolegliwości to operacja. Część zabiegów refunduje NFZ, kieruje na nie laryngolog. Kilka dni trzeba spędzić w szpitalu, a później należy nosić specjalne opatrunki na nos.

Prywatne zabiegi prostowania przegrody nosowej na ogół wykonuje się w tzw. sedacji, która polega na dożylnym wprowadzeniu delikatnego środka usypiającego. Metoda jest mniej inwazyjna, ale potem przez minimum kilkanaście dni musisz zrezygnować z ćwiczeń, sportu i chronić nos przed ewentualnymi urazami.

Laryngolog ocenia zasadność operacji

Krzywa przegroda nosowa może przysporzyć wiele problemów i stać się przyczyną dolegliwości zdrowotnych. Jeśli defekt zaczyna Ci doskwierać, udaj się po poradę do laryngologa, który rozstrzygnie, czy operacja nosa jest konieczna. Przegroda nosa definitywnie formuje się między 20. a 25. rokiem życia. Dlatego niektórzy specjaliści są zdania, że warto z zabiegiem korygującym poczekać do tego czasu.

 

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here