patelnia do pancakes

Smażenie naleśników nie powinno sprawić trudności nawet największemu kuchennemu ignorantowi. A jednak wiele osób wyrzuca do kosza jeden naleśnik za drugim. Tym sposobem połowa pancakes ląduje w koszu, a jeszcze przed końcem smażenia odechciewa się jeść. Czyja to wina? Zazwyczaj wcale nie kucharza! Problemem może być nieodpowiednio przygotowane ciasto albo niewłaściwa patelnia do pancakes. Oba te elementy potrafią zniweczyć nawet najlepsze wysiłki. Zbyt rzadkie ciasto sprawia, że naleśnik rozrywa się przy każdej próbie poruszenia. Zbyt gęste natomiast powoduje, że naleśnik robi się gruby i trudno go usmażyć – a potem zawinąć z nadzieniem i zjeść. Jednak nawet idealne ciasto nie pomoże na złej patelni. Warto pamiętać, że patelnia patelni nierówna.

Patelnia do pancakes – rozmiar i kształt

W sprzedaży oferowane są specjalne patelnie do pancakes. Mają one zazwyczaj ok. 24 cm średnicy, ale zdarzają się i węższe, i szersze. Mało tego, nie wszystkie patelnie do naleśników są nawet okrągłe. Niektórzy wolą smażyć kwadratowe naleśniki. Rzecz gustu.

Niezależnie od kształtu podstawy, wszystkie specjalistyczne patelnie do naleśników mają charakterystycznie niskie krawędzie boczne. Są one w zupełności wystarczające, by wylać cienką warstwę ciasta bez obawy, że wypłynie ono poza patelnię. Ponieważ taka patelnia służy wyłącznie do smażenia naleśników, nie musi mieć wyższych ścianek – i zajmuje dzięki temu mniej miejsca niż tradycyjne patelnie.

Najważniejsza jest powłoka patelni

Kluczową kwestią każdej patelni do naleśników jest powierzchnia – specjalna powłoka, która decyduje o tym, czy smażone ciasto będzie przywierać czy nie. Dolanie zbyt dużej ilości oleju (masła lub oliwy) nie jest rozwiązaniem. Naleśnik stanie się przez to zbyt tłusty i nie będzie pasował do lżejszego nadzienia.

Dlatego tak ważna jest powłoka nieprzywierająca. To ona sprawia, że dowolne potrawy – w tym przypadku naleśniki – smażyć można z dodatkiem tylko niewielkiej ilości tłuszczu. Wychodzą wtedy idealne pod względem smaku, a dodatkowo ich smażenie nie nastręcza trudności.

Kiedy wymienić patelnię na nową?

Warto dbać o każdą patelnię, a te nieprzywierające – np. z teflonową powłoką – wymagają szczególnej ostrożności. Uszkodzenie wierzchniej warstwy może sprawić, że smażenie nie tylko przestanie być bezproblemowe, ale i efekty znacznie się pogorszą (co najgorsze, używanie mocno zużytej, odrapanej patelni z powierzchnią z teflonu może być niebezpieczne dla zdrowia).

Aby nie musieć martwić się o stan swojej patelni, wystarczy pamiętać o kilku szczegółach: myć dopiero po przestygnięciu, nie używać metalowych narzędzi (łyżek czy noży) i osłaniać powierzchnię (np. ręcznikiem papierowym) przed schowaniem do szafki.

A czy faktycznie niezbędna jest specjalna patelnia do pancakes? Oczywiście nie jest ona koniecznością – na każdej patelni z powłoką nieprzywierającą da się usmażyć dobre naleśniki. Tylko po co się męczyć?Patelnie do naleśników są lżejsze, wygodniejsze i mają specjalnie dopasowany kształt, by szybko i sprawnie przesmażyć nawet dużą porcję ciasta. Przy tym nie są drogie i nie zajmują wiele miejsca. Warto się do nich przekonać i ułatwić sobie smażenie naleśników – raz na zawsze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here