Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?

Płyn chłodniczy odgrywa bardzo ważną rolę w samochodzie. To on zajmuje się tym aby silnik w naszym aucie nie uległ przegrzaniu. Należy zawsze dbać o jego prawidłowy poziom i jakość. Świat idzie z postępem, na rynku dostępne są coraz to nowsze auta. Jednak o każde z nich należy dbać, aby było sprawne i nie zawiodło nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Powietrze w układzie chłodzenia jest dość powszechnym problemem

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?Pęcherzyki powietrza tworzą się poprzez usytuowanie chłodnicy, czy też zbiornika wyrównawczego na poziomie silnika lub poniżej. W związku z taką sytuacją kompletne odpowietrzenie układu po naprawie lub wymianie płynu może być bardzo potrzebne. Powietrze, które pozostaje w układzie znacznie utrudnia cyrkulację płynu chłodzącego. Taka sytuacja często prowadzi do tego, że silnik się przegrzewa, nie wspominając o jego poważnych uszkodzeniach. Pomocne może okazać się urządzenie do napełniania układu chłodzącego. Rozwiązanie to pozwala usunąć pęcherzyki powietrza, znajdować nieszczelności, czy przeprowadzić szybkie napełnienie układu.

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?

Stosunkowo nietrudno. Podłączamy do chłodnicy lub zbiornika urządzenie do napełniania za pomocą adaptera. Następnie podłączamy do niego wąż wraz ze sprężonym powietrzem. W wyniku takiego działania przez specjalny zawór następuje opróżnienie układu chłodzenia i tym samym wytworzenie wysokiego ciśnienia. Następnie podłączamy wąż ssący, wlewamy mieszaninę wody oraz środka zapobiegającego zamarzaniu. Przy okazji manometrem mierzącym podciśnienie możemy sprawdzić szczelność całego układu chłodzenia.

Należy pamiętać o tym, że regularne odpowietrzanie zapewnia bardzo dobrą efektywność oraz pracę silnika

Oczywiście przed odpowietrzeniem musimy dokładnie wystudzić samochód, żeby płyn w chłodnicy był zupełnie zimny. Gorący bowiem wytwarza ogromne ciśnienie w układzie i otwieranie go, kiedy silnik jest gorący jest bardzo niebezpieczne. Po wystudzeniu auta należy przygotować sobie butelkę z nowym płynem chłodniczym, ważne jest, aby był to ten sam płyn chłodniczy tego samego rodzaju i koloru co obecny w układzie.

Odpowietrzanie układu chłodzenia w samochodzie generalnie jest standardową procedurą każdego warsztatu samochodowego przy okazji naprawy mechanicy zazwyczaj przeprowadzają odpowietrzanie układu. Jeżeli jednak dawno nie mieliśmy okazji mieć samochodu w warsztacie naprawczym warto samemu zadbać o dobry stan naszego układu chłodzenia i jeśli nie potrafimy sami tego zrobić, wybrać się do mechanika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here