kettlebells

Kettlebells są idealnym rewolucyjnym rozwiązaniem na treningu fitness. Po raz pierwszy wykorzystane zostały do ćwiczeń w Rosji jako element treningu wojskowego, jednak dopiero od niedawna stały się popularnym sprzętem wykorzystywanym w treningu fitness. Dzięki kettlebells wykonamy nie tylko kompleksowy trening wzmacniający siłę, ale również wytrzymałość i koordynację ruchową. Czym dokładnie są kettlebells? Jak ćwiczyć z ich wykorzystaniem? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kettlebells-jak-cwiczyc-z-odwaznikami-kulowymi/ 

Kettlebells – czym są? 

Kettlebells są to odważniki wykorzystywane do ćwiczeń siłowych. Mają postać kuli armatniej z uchwytem lub czajnika bez dzióbka. Ich konstrukcja pozwala na manipulowanie nimi na wiele sposobów, co pozwala na ciągnięcie, przenoszenie, rzucanie, kołysanie, wypychanie, a także ćwiczenia oparte na stabilności. Treningi mogą być wykonywane z wykorzystaniem jednego lub wielu kettlebells bez względu na to, czy celem jest siła, przyrost masy mięśniowej czy pomoc z koordynacją ruchu. 

Kettlebells czy hantle – co wybrać? 

Kettlebells różnią się od tradycyjnych ich unikalny kształt, który porównywalny jest z kulą armatnią lub czajnikiem, narzuca przesunięcie środka ciężkości do obciążenia treningowego, a tym samym wspomaga zaangażowanie sporej ilości mięśni do zapewnienia balastu. 

Co więcej ruch jest wyprowadzony i kontynuowany po innym torze, z uwzględnieniem ułamków oraz ciężarów w rozmaitych konfiguracjach. Wszystkie te czynniki sprawiają że trening jest znacznie bardziej wszechstronny i wymagający, niż tradycyjne trening z hantlami. 

Kettlebells – jak z nimi ćwiczyć? 

W treningu z wykorzystaniem kettlebells najważniejsza jest technika uchwytu oraz stabilizacja obciążenia. Ważny jest również dobry uchwyt, żeby nie doprowadzić do kontuzji nadgarstka. Dobrze jest popracować nad techniką, gdzie palce obejmują stabilnie uchwyt obciążenia, ale zapewniają też jego kontrolowany ruch w płaszczyźnie pionowej podczas wykonywania swingów czy dźwignic. Nadgarstek cały czas musi być ustabilizowany oraz nie może poddawać się odkształceniu. 

Trening najczęściej ma postać kilkuminutowych serii z powtarzanymi ruchami. Różnorodne techniki ruchu, a także modyfikacje w zależności od stopnia zaawansowania, dają duże możliwości do ewoluowania treningu. Po opanowaniu technik podstawowych ruchów, możemy przejść do różnorodnego i wszechstronnego treningu całego ciała. 

Zobacz też: http://mamaenter.pl/platforma-wibracyjna-niej-cwiczyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here