Jak zrobić ogórki małosolne?

Ogórki małosolne chyba większości z nas kojarzą się z latem. Dla wielu to też wyjątkowy smak, często smak dzieciństwa. Dla obcokrajowców to z kolei wielka nowość lub zaskoczenie – szczególnie, gdy wgłębimy się w proces ich otrzymywania. Nikt jednak nie zaprzeczy, że ten rodzaj ogórków jest bardzo popularny, właśnie ze względu na ogromne walory smakowe.

Czym są ogórki małosolne?

Ogórki małosolne często też określane są mianem super-food. Co konkretnie kryje się pod tą nazwą? Otóż, określenie to nadawane jest pokarmom (jedzeniu), które wykazuje wyjątkowo dobre właściwości i pozytywny wpływ na nasz organizm. Bo w jedzeniu nie chodzi tylko o to, by jeść, lecz również o to, by było zdrowe i wartościowe. Im mniej przetworzone lub otrzymane naturalnymi sposobami, tym lepiej. I tak właśnie jest z ogórkami.

Czym są ogórki małosolne?Proces w trakcie, którego otrzymujemy ogórki małosolne nazywany jest kiszeniem. Kiszenie to z kolei nic innego jak fermentacja, która jest jedną z najstarszych metod utrwalania żywności. Co więcej, fermentacja jest niezwykle zdrowym sposobem na otrzymywanie jedzenia. A to, dlatego, że proces ten zachodzi za sprawą bakterii kwasu mlekowego (tzw. bakterie z rodziny Lactobacillus), które mają zdolność przetwarzania zawartego w ogórkach (i innych warzywach) cukru w kwas mlekowy. Kwas mlekowy z kolei zabezpiecza kiszonki przed gniciem, a dodatkowo przedłuża żywotność jedzenia. Oczywiście ma to związek z faktem, że w wytwarzającym się środowisku (w procesie kiszenia) zmienia się pH, które spada poniżej 5.Takie pH powoduje, że nie przeżywają w nim inne niepożądane mikroorganizmy.

W procesie fermentacji powstają też niewielkie ilości m.in. kwasu octowego, który to nadaje przetworom charakterystyczny smak. Zawartość w ogórkach kwasu mlekowego sprawia, że stają się one naturalnym probiotykiem. Bakterie kwasu mlekowego, które obecne są we wszystkich kiszonkach, a także produktach fermentowanych (np. jogurtach, czy w kwaśnym mleku), w naturalny sposób uzupełniają nasza florę jelitowa, przez co pozytywnie wpływają na procesy trawienne. Inną ważną cechą bakterii kwasu mlekowego jest to, że pobudzają one nasz układ odpornościowy i wspomagają procesy obronne organizmu. Sam proces kiszenia jest bardzo prosty i nie wymaga specyficznych składników.

Jak zrobić ogórki małosolne?

Jak zrobić ogórki małosolne?Najbardziej popularny sposób to zalanie młodych ogórków roztworem wody z solą i doprawienie ich według uznania czosnkiem, koperkiem, korzeniem chrzanu, które poprawią smak. Woda z solą ułatwia wydzielanie soku z ogórków, w którym następnie namnażaj się dobroczynne bakterie kwasu mlekowego. Tak przygotowane ogórki, w początkowej fazie kiszenia powinny stać w temperaturze oscylującej w granicach 17-25 stopni Celsjusza. Na efekt końcowy nie musimy też zbyt długo czekać, bo ogórki będą gotowe już po około dobie od nastawienia.

Jeżeli z kolei chcielibyśmy prowadzić proces kiszenia dalej, po kilku dniach należy ogórki przenieść do niższej temperatury. Przegotowując małosolne, musimy też zwrócić uwagę na to, by każdy ogórek był dokładnie przykryty zalewą. Żadna jego część nie może wystawać ponad powierzchnię zalewy, gdyż tym sposobem możemy spowodować, że nasza kiszonka zamiast się kisić – zacznie pleśnieć. Nie można tez małosolnych wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż dodatkowo naraża się je na rozwój pleśni.

Standardowy przepis na ogórki małosolne

Składniki:

 • niewielkie ogórki (im mniejsze, tym lepiej)
 • 1-2 liście chrzanu
 • kiść świeżego kopru
 • niewielki korzeń chrzanu
 • 2–3 ząbki czosnku
 • letnia woda
 • 0,5-1 łyżka soli (na każdy litr wody)

Przygotowanie:

Ogórki należy umyć i usunąć z nich ogonki (zapobiega to gniciu/pleśnieniu), następnie ogórki układa się w kamionkowym słoju na przemian z pociętymi dodatkami (chrzan, koper, czosnek). Ogórki najlepiej układać ściśle przylegająco do siebie, tak by nie wypływały na wierzch. Następnie, przygotowuje się zalewę (woda zagotowana z solą), a po jej ostudzeniu należy zalać ogórki. Całość najlepiej przycisnąć talerzykiem, jednak tak, by ogórki wciąż miały dostęp powietrza. Po upływie około doby ogórki będą gotowe do jedzenia.

Oprócz standardowych przepisów na małosolne istnieje też wiele zmodyfikowanych przepisów. Oto jeden z nich.

Składniki:

 • ogórki (małe i twarde w ilości ok. 1,5 kg)
 • 1 pęczek koperku (najlepiej z korzonkami)
 • 6 ząbków czosnku
 • 10 kulek ziela angielskiego
 • kilka listków laurowych
 • kilka liści chrzanu- może też być kawałek korzenia chrzanu
 • kilka liści czarnej porzeczki
 • 2 łyżki soli (najlepiej do przetworów)
 • ½ łyżeczki gorczycy
 • woda.

Proces postępowania jest identyczny jak wyżej, z tym, że dodatek przypraw i listków porzeczki wpływa znacząco na modyfikację smaku ogórków. Dodatkowo słój można przykryć gazą i zabezpieczyć gumką recepturką. Jak rozpoznać, że ogórki małosolne będą już dobre do jedzenia? Pierwszym objawem wskazującym na zachodzące procesy kiszenia (fermentacji) jest mętniejąca zalewa. Kolejną modyfikacją przepisu jest dodanie do ogórków listków wiśni lub innych liści drzew owocowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here