Naleśniki to jedno z najulubieńszych dań naszych dzieciaków. Choć dorośli również za nimi przepadają. Naleśniki są bardzo łatwe w przygotowaniu. Podstawieniowe ciasto to zaledwie kilka prostych składników, które z pewnością większość z nas ma zawsze pod ręką. A nawet jeśli akurat brakuje nam któregoś z nich, można go na pewno z łatwością zastąpić czymś innym. Właściwie możliwości modyfikacji są nieograniczone. Naleśniki są pyszne w wydaniu na słodko, ale i świetnie sprawdzą się w wersji na zimno. Będą pomysłową alternatywą dla zwykłych kanapek do szkoły, ale w domu można z nich wyczarować prawdziwy, wykwintny rarytas. Jednym słowem- naleśniki trzeba umieć przyrządzić. Szczególnie, jeśli jesteśmy rodzicami wiecznie głodnych dzieciaków, powinniśmy wiedzieć jak zrobić ciasto na naleśniki.

Jak zrobić ciasto na naleśniki?

jak zrobić ciasto na naleśnikiPodstawowa wiedza to ta, jak zrobić ciasto na naleśniki. Tak naprawdę każda gospodyni ma swój własny, sprawdzony i udoskonalany przez lata przepis na idealne podstawowe ciasto naleśnikowe. Być może został on odziedziczony po mamie czy babci, lub odnaleziony w leciwym zeszycie z przepisami. Choć sama receptura jest bardzo łatwa, najważniejsze są tutaj proporcje. Ciasto powinno być dość luźne i rzadkie, aby bez problemu dało się rozlewać na patelni. Jednak nie może być za bardzo wodniste, ponieważ podczas smażenia będzie się kurczyć i przywierać do powierzchni patelni. Najlepiej jest przyrządzić je wcześniej i pozostawić do odstania na jakieś półgodziny do godziny. Składniki będą miały wówczas szansę się połączyć, maka wydzieli gluten i smażenie będzie przebiegać szybciej i łatwiej.

Jakość składników

Zwróćmy tez uwagę na jakość składników, z których robimy naleśniki. Jest ich wprawdzie niewiele, dobrze więc jeśli będą świeże. Najlepsze jajka to te pochodzące z ekologicznej hodowli. Do naleśników takie sprawdzą się najlepiej, ponieważ znakomicie zagęszczą i napowietrzą masę, oraz nadadzą im ładnej, żółtej barwy. Do podstawowego ciasta najlepiej użyć mąki pszennej typu 450 lub 500. Przed dodaniem do ciasta należy ją przesiać na sicie. Jeśli chodzi o pozostałe składniki płynne, to zdania są tu podzielone. Generalnie zazwyczaj stosuje się mleko i wodę w proporcji 1:1, ale dla amatorów bardziej treściwej masy naleśnikowej, taka ilość mleka to zdecydowanie za mało. Można oczywiśćie przyrządzić naleśniki na samym mleku. Będą wówczas nieco bardziej tłuste i cięższe. Z dodatkiem wody zdecydowanie zyskają na lekkości i puszystości. Niektórzy stosują do ciasto tylko i wyłącznie wodę gazowaną. To tez dobre rozwiązania. Naleśniki na wodzie gazowanej będą leciutkie jak chmurka i bardzo delikatne.

Proporcje składników

Wszystko zależy od gustu i oczekiwań. Nie bez znaczenia jest również przeznaczenie naszych naleśników. Jeśli mają one stanowić lekką, słodką przekąskę na podwieczorek dla dzieci, to opcja z większą ilością wody będzie bardziej adekwatna. Jeśli zaś planujemy przyrządzić pożywny obiad np. naleśniki z farszem mięsnym, to gęstsze i bardziej treściwe ciasto nada się znacznie bardziej. Pozostaje jeszcze kwestia tzw. spulchniaczy. Są one raczej zbędne w podstawowym naleśnikowym cieście. Bywają jednak przepisy, które przewidując mały dodatek proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej. Pamiętajmy jednak, że te dodatki zmienia teksturę usmażonych naleśników. Proszek lub soda bardziej nadają się do przyrządzani grubszych placuszków czy racuchów. Ostateczna decyzja oczywiście należy do nas.

Ciasto na naleśniki

jak zrobić ciasto na naleśnikiJak zrobić ciasto na naleśniki? To bardzo łatwe. Do miseczki wybijamy dwa jajka i miksujemy prze chwilkę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to ręcznie trzepaczka, ale mikserem będzie szybciej, a naleśniki będą bardziej puszyste. Nie trzeba ubijać długo, ale warto poświecić chwilę, ponieważ im bardziej napowietrzymy ciasto, tym będzie ono lżejsze. Do jajek dolewamy szklankę mleka lub wody i ponownie miksujemy do połączenia składników. Teraz cza na przesianą mąkę i kolejną szklankę płynu. Miksujemy jeszcze parę chwil i gotowe. Teraz jest czas na dodanie np. cukru i szczypty soli. To zależy do czego będą przeznaczone nasze naleśniki. Acz szczypta soli przyda się zawsze, nawet jeśli przyrządzamy słodką przekąskę, ponieważ sól wydobywa i intensyfikuje wszystkie smaki i aromaty. Nie należy tez przesadzać z ilością cukru. Na szklankę mąki wystarczą dwie płaskie łyżki cukru. Inaczej naleśniki będą się szybko przypalać.

Jeśli przygotowujemy naleśniki na słono, warto wzbogacić ciasto o dodatkowe przyprawy. Kurkuma nada wspaniałego żółtego koloru. Pieprz sprawi, że naleśniki będą bardziej wyraziste w smaku. Natomiast szczypta ziół prowansalskich nada im śródziemnomorskiego charakteru. Deserowe naleśniki można ulepszyć odrobiną miodu, cynamonu lub dowolnego olejku zapachowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here