Jak złożyć komputer

Składanie samemu komputera nie jest trudne. Wystarczy obejrzeć kilka prostych filmów na internecie, żeby ogólnie zaznajomić się o co chodzi i bez problemu z odrobiną technicznej smykałki jesteśmy w stanie sami złożyć swój upragniony zestaw. To jak złożyć komputer zależy przede wszystkim od tego jaką maszynę chcemy uzyskać.

Jak złożyć komputer?

Jak złożyć komputerJeżeli ma to być prosty i tani komputer biurowy, wykorzystywany do przeglądania internetu i obsługi edytora tekstu, to kwestia budowy jest bardzo prosta. Natomiast jeżeli zapragniemy posiadać maszynę przeznaczoną do obsługi zaawansowanych aplikacji do obsługi grafiki trójwymiarowej lub do edytowania dużych plików wideo albo po prostu maszynę do gier komputerowych, to nasz zestaw się znacząco komplikuje. Odpowiemy pierw na pytanie jak złożyć komputer w kontekście maszyny biurowej. Do stworzenia prostego komputera biurowego wystarczy nam niewielki zasilacz o mocy nie przekraczającej 300W, dowolna płyta główna z zintegrowanym układem graficznym oraz pasująca obudowa.

Istnieje możliwość zakupienia takiej płyty głównej już z zamontowanym procesorem i pasywnym chłodzeniem, idealnym do cichej przestrzeni biurowej. Następnie wpinamy do takiego zestawu pamięć RAM, do podstawowego zestawu wystarczy nam nawet i pamięć o pojemności 2 GB, ale z racji niskiej ceny pamięci, zalecam zamontowanie 4 GB pamięci. Pozostaje nam zakup o wpięcie dysku twardego lub dysku typu SSD za pomocą taśm do płyty głównej i w zasadzie możemy instalować system operacyjny. To jaki dysk wybierzemy zależy przede wszystkim od dysponowanych funduszy. Dyski SSD są droższe ale znacząco skracają czas jaki potrzebuje nasz komputer by się włączyć czy ogólnie przyspieszają pracę systemu komputera. Po wpięciu peryferiów takich jak myszka, klawiatura i monitor i zainstalowaniu systemu operacyjnego, jesteśmy już gotowi do pracy.

Komputer do zastosowań profesjonalnych

W wypadku gdy zastanawiamy się jak złożyć komputer do zastosowań profesjonalnych albo do gier, sprawy się trochę komplikują. Stopień zaawansowania naszej maszyny zależy tylko i wyłącznie od tego ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na jej zakup. W podstawowej konfiguracji potrzebujemy mocny zasilacz, minimum około 650W oraz odpowiednio dobrej klasy płytę główną. Do niej wpinamy dedykowany układ graficzny który często stanowi nawet i połowę ceny całego zestawu. Później wpinamy mocny procesor i dedykowane do niego aktywne chłodzenie. Następnie wpinamy kilka pamięci ram tak by pracowały w układzie podwójnym albo potrójnym.

Standardem przy dzisiejszych mocnych maszynach jest minimalnie 16GB pamięci RAM a często montuje się i 32 GB albo i 64 GB w zależności od potrzebny. Przy wyborze obudowy należy pamiętać o tym, że mocne karty graficzne są bardzo duże i należy zakupić taką obudowę by dana karta się po prostu w niej zmieściła. Wybór dysków twardych jest kwestią indywidualną, ale mocne maszyny mają ich zazwyczaj 2 albo trzy sztuki. Ponownie po złożeniu całości i zainstalowaniu peryferiów, wgrywamy system i mamy maszynę gotową do pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here