Jak podnieść ciśnienie

Obecnie bardzo dużo mówi się o zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym krwi, traktując tą przypadłość już jako chorobę cywilizacyjną, która może być tragiczna w skutkach, gdyż nierzadko prowadzi do zawałów serca lub udarów mózgu. Znacznie mniej uwagi poświęca się zbyt niskiemu ciśnieniu tętniczemu krwi czyli tzw. hipotonii, która może również stanowić bardzo duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Niewiele osób ma również świadomość, że znalezienie sposobu jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi jest równie trudne jak jego obniżenie.

Jak podnieść ciśnienie?

Jak podnieść ciśnieniePodobnie jak osoby mające nadciśnienie, pacjenci cierpiący na hipotonię, przez długi czas mogą nie byś świadomi, że mają taką chorobę, gdyż nie daje ona żadnych objawów. Niedociśnienie może być przypadłością wrodzoną lub być następstwem chorób takich jak cukrzyca, padaczka, anemia, niedoczynność tarczycy. Zbyt niski poziom ciśnienia tętniczego krwi powoduje również zażywanie psychotropów oraz leki przyjmowane podczas leczenia choroby Parkinsona. Głównymi objawami hipotonii są omdlenia, zawroty głowy, szumy uszne, nudności, zmęczenie, blada skóra, zaburzenia koncentracji, nocne poty, zimne stopy i dłonie, blada skóra, mroczki przed oczami. Chorzy często nie zdają sobie sprawy co im dolega, tłumacząc objawy przepracowaniem, nadmiarem stresu, złą dietą, a w konsekwencji nie szukają metod jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi. Niedociśnienie zazwyczaj nie jest leczone i niestety nierzadko jest bagatelizowane zarówno przez lekarza jak i pacjenta. Może one jednak być tragiczne w skutkach, gdyż omdlenia mogą zdarzyć się podczas kierowania samochodem bądź przebywania na dużych wysokościach.

Leczenie hipotonii

Hipotonia nie jest zazwyczaj leczona środkami farmaceutycznymi, ale można radzić z nią sobie innymi sposobami. Poniżej zostało przedstawionych kilka metod jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi:

  1. Dieta bogata w produkty pełnoziarniste czyli między innymi pełnoziarniste makarony i pieczywo, kasze. Warto jest również wzbogacić dietę w ostre przyprawy, które powodują natychmiastowy wzrost ciśnienia, a także warzywa, owoce i wędzone ryby. Należy przede wszystkim zadbać o regularność posiłków, osoby z niedociśnieniem nie mogą odwlekać jedzenia, jeżeli odczuwają głód, ponieważ może to skutkować omdleniem.
  2. Picie kawy, która podnosi ciśnienie na około dwie godziny.
  3. Naprzemienne ciepłe i zimne prysznice, które pobudzają krążenie.
  4. Regularna aktywność fizyczna, która reguluje ciśnienie.

Warto jest również zapytać naszego lekarza rodzinnego o sposoby jak podnieść ciśnienie i która z powyższych metod będzie dla nas najodpowiedniejsza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here