Jak oszczędzać na emeryturę?

Wielu Polaków decyduje się na odkładanie dodatkowych oszczędności, które posłużą domowemu budżetowi w trakcie pobierania świadczeń emerytalnych. Trzeba przyznać, że jest to bardzo przedsiębiorcze spojrzenie, które może okazać się w trudniejszych czasach zbawienne. Należy pamiętać, że świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są rzadko waloryzowane, co przy rosnącej inflacji jest bardzo niekorzystne dla przyszłych emerytów. Ponadto zasoby kurczą się z roku na rok, a emerytów przybywa. Dlatego zdecydowanie zaleca się wczesne rozpoczęcie oszczędzania na trudny czas, jakim może okazać się emerytura.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad przystąpieniem do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zostały one opracowane przez rząd w tym roku. Zaczną funkcjonować dopiero w połowie 2019 roku, jednak spora część pracowników zostanie z urzędu do nich przypisana. Jedynie osoby, które będą chciały zrezygnować z takiej formy oszczędzania, będą zobowiązane do składania raz na trzy lata stosownego oświadczenia. Duże znaczenie ma fakt, że cały program jest nieobowiązkowy. Warto jednak dokładnie przekalkulować, czy przystąpienie w danej sytuacji nie okaże się bardzo korzystne. Wynika to z faktu, iż pracodawcy muszą dopłacać sporą część składki. Ponadto możliwe jest uzyskanie dodatkowego wsparcia ze strony państwa, które finansuje znaczną część comiesięcznego zobowiązania.

Środki zgromadzone w Pracowniczym Planie Kapitałowym wypłacane będą co do zasady wraz z przejściem pracownika na emeryturę. Będą one stanowiły dodatkowe wsparcie dla każdej osoby, która będzie pobierała świadczenie z ZUS. Istotne jest, że przy długotrwałym oszczędzaniu pieniądze zgromadzone w planie będą stanowiły wymierne wsparcie dla domowego budżetu. Organy władzy publicznej zaręczają, że środki te nie będą mogły zostać znacjonalizowane. Dlatego każda osoba, która obawia się, że powtórzy się manewr polegający na włączeniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych do kasy ZUS, mogą być w pełni spokojne. Jak zaznacza rząd, istnieje możliwość całkowitego odstąpienia od Pracowniczych Planów Kapitałowych w każdej chwili. Należy jednak liczyć się z utratą części składek, które były odprowadzane przez pracodawcę oraz państwo.

Jeżeli nie zamierzamy korzystać z PPK, a nie wiemy, jak oszczędzać na emeryturę, warto posłużyć się kilkoma przykładami racjonalnego odkładania środków, które są stosowane przez przyszłych emerytów. Wielu z nich decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W okresie emerytalnym jest to niezwykle korzystne, ponieważ wysokość odprowadzanych do państwowej skarbonki danin jest niewielka. Wtedy nie trzeba płacić wysokich składek na ubezpieczenia społeczne. Co do zasady wystarczające jest odprowadzanie danin na ubezpieczenie wypadkowe oraz zdrowotne. Wynoszą one zaledwie kilkaset złotych, dlatego emeryci prowadzący działalność gospodarczą zatrzymują większość pozyskanych środków dla siebie. Konieczne jest jednak skrupulatne odprowadzanie podatków oraz innych danin, które związane są z profilem danego przedsiębiorstwa.

Warto także nadmienić, że przedsiębiorcy w wieku emerytalnym mogą z powodzeniem ubiegać się o specjalne subwencje ze strony państwa. Dzięki temu mogą z powodzeniem zyskać dodatkowe środki na rozwijanie działalności gospodarczej. Jest to bardzo korzystne dla każdej osoby, która chce pozostawić po sobie dziedzictwo wielkiej wartości. Jak powszechnie wiadomo, firmy rodzinne mogą być z powodzeniem przedmiotem spadku na rzecz osób najbliższych. Ponadto w każdej chwili można zdecydować się na przeniesienie kierownictwa zakładu na członka rodziny. Taka sytuacja sprawia, że emeryt, dla którego prowadzenie firmy okaże się zbyt uciążliwe, może przekazać stery zakładu dowolnie wybranej osobie i jedynie czerpać zyski pasywne z działalności gospodarczej.

Wiele osób w wieku emerytalnym decyduje się również na inwestowanie w surowce. Trzeba przyznać, że lokowanie kapitału w ten sposób powinno być jednak zakładane w perspektywie długoterminowej. Wynika to z faktu, że wahania cen surowców są nieznaczne. Kruszce takie jak srebro czy złoto nigdy nie będą tracić na wartości, ponieważ praktycznie niemożliwe jest odkrycie nowych złóż tych surowców. Z drugiej jednak strony na rynku gospodarczym dochodzi do wahania cen zakupu poszczególnych walut. Sprawia to, że nawet inflacja nie będzie w stanie zagrozić poczynionym oszczędnościom. Dobrze jest jednak pamiętać, aby kierować się w tym zakresie rozwagą. Każdorazowa sprzedaż surowców wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od dochodów kapitałowych, dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się magazynować w ten sposób środki pieniężne przez dłuższy czas.

Jeżeli dysponujemy sporym kapitałem, możemy także z powodzeniem inwestować w nieruchomości. Jak powszechnie wiadomo, najdroższe są te w miastach akademickich. Obecnie następują spore migracje ze wsi do miast, które sprzyjają wzrostowi cen nieruchomości. Dlatego zdecydowanie zaleca się inwestowanie w domy i mieszkania, położone w granicach administracyjnych wielkich aglomeracji. Co do zasady możliwe jest przeczekanie hossy na rynku i sprzedaż nieruchomości za znaczną sumę pieniędzy. Część inwestorów decyduje się jednak na równoczesny wynajem powierzchni mieszkalnych. Trzeba przyznać, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które pozwala na stworzenie niebagatelnego dochodu pasywnego. Takie środki mogą być z powodzeniem obracane na dowolne cele bądź posłużyć do finansowania zakupu kolejnych nieruchomości.

Ze względu na to, że większość ludzi posiada obecnie dostęp do internetu, coraz większa uwaga kierowana jest w stronę rynków kryptowalut. Są to elektroniczne pieniądze, które nie maja pokrycia w złocie oraz w innych kruszcach. Ich podstawową zaletą jest to, że nie kontroluje ich żaden bank oraz instytucja państwowa. Sprawia to, że wahania cen są naprawdę spore. Osoby, które wiedzą jak wykorzystać ten mechanizm na rzecz własnych potrzeb, mogą z powodzeniem znacząco powiększyć swoje aktywa w trakcie kluczowych wydarzeń gospodarczych.

irelandstats.com/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here