cukrzyca

Cukrzyca staje się epidemią z racji  coraz większej zachorowalności. Pojawia się często z powodu prowadzonego trybu życia i stanowi jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca, której się nie leczy przyczynia się do powstania innych poważnych chorób zagrażających życiu. Znajomość jej objawów oraz sposobów zapobiegania powoduje,że można ją szybciej wykryć i rozpocząć leczenie.

Czym jest cukrzyca typu 2

Cukrzycę dzielimy na typ 1 oraz 2. Statystyki WHO podają,że 80%   zachorowalności stanowi cukrzyca typu 2. Jest chorobą przewlekłą, która do niedawna występowała u osób starszych, natomiast teraz coraz częściej spotykamy się z nią u osób w młodszym wieku w tym także dzieci. Głównym objawem cukrzycy jest podwyższony poziom cukru w organizmie co wynika z nieprawidłowej produkcji insuliny i zbyt niskiej wrażliwości na jej działanie. Zdrowe osoby trawią węglowodany z których powstaje glukoza, główne źródło energii dla komórek. Do wykorzystania glukozy jest potrzebna insulina czyli hormon wydzielany przez trzustkę. Jeśli jednak komórki przestają reagować na insulinę i produkować ją w mniejszej ilości to poziom cukru się podnosi.

dieta dla cukrzyka - na co uważać mając cukrzycę

Jak objawia się cukrzyca?

Pierwsze objawy cukrzycy typu 2 to lekko podwyższony poziom cukru. Z  tego powodu przy braku systematycznych badań jest trudno wykrywalna. Dopiero na późniejszym etapie pojawiają się objawy charakterystyczne dla tej choroby którymi jest osłabienie organizmu i chudnięcie. Inne objawy to infekcje układu moczowo- płciowego, dużo częstsze oddawanie moczu i większe pragnienie. W przypadku wystąpienia takich objawów należy skonsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Chcąc uniknąć poważniejszych chorób cukrzyca wymaga leczenia.

Czynniki wpływające na zachorowanie

 Cukrzycy typu 2 można zapobiegać co w wielu przypadkach zapobiegnie zachorowaniu. Istotne znaczenie ma profilaktyka, którą jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, prawidłowe żywienie i systematyczna aktywność fizyczna. Otyłość i siedzący tryb życia są głównymi czynnikami ryzyka dlatego należy zmienić swoje nawyki. Na cukrzycę chorują również osoby ze skłonnościami genetycznymi i kobiety, które chorowały na cukrzycę w ciąży.

Zapobieganie cukrzycy

Główną metodą są regularne badania profilaktyczne. Badanie cukru pozwala na szybkie wykrycie stanu przed cukrzycowego a u osób już chorujących na cukrzycę uniknąć groźnych powikłań.  Należy także stosować prawidłową dietę, która uchroni przed otyłością. W diecie należy unikać pustych kalorii i włączyć do niej owoce i warzywa. W przypadku osób już chorujących konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza.

Leczenie cukrzycy

Znaczna część pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 w początkowym okresie choroby nie musi stosować żadnych leków, należy natomiast dbać o stosowną dietę i ćwiczyć zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest zachowanie prawidłowych norm cukru, które wynoszą 90- 140 mg\ dl, odpowiednich wartości ciśnienia tętniczego czyli poniżej 130/80 mm Hg oraz poziomu tzw. „złego cholesterolu” wynoszącego mniej niż 100 mg\ dl.

Chory musi rzucić palenie papierosów i ograniczyć spożycie soli. Z czasem niestety te metody mogą okazać się niewystarczające i konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Najczęściej zalecane są leki przeciwcukrzycowe, czasem również insulina. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne przyjmowanie leków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here