Co to jest jaskra?

0
573

Jaskra jest chorobą, która może powodować uszkodzenie nerwu wzrokowego. Schorzenie rozwija się powoli i z początku bezobjawowo, dlatego trudno jest je zdiagnozować. Choroba zazwyczaj pojawia się u osób w różnym wieku, jednak najczęściej dotyka ludzi starszych. Jaskra powoduje pogarszanie się wzroku, a w najgorszym przypadku jego utratę. Choroba związana jest ze wzrostem ciśnienia cieczy wodnistej wewnątrz gałki ocznej. Najczęściej bada się charakterystyczne zmiany zanikowe tarczy nerwu wzrokowego i ubytków w polu widzenia. Do objawów można zaliczyć zaburzenia widzenia, pogorszenie wzroku, występowanie obwódki halo obserwując źródła światła, stan zapalny, ból oka, widzenie tunelowe, czy rozmyta tęczówka. Czynnikami wpływającymi na rozwój jaskry mogą być inne choroby takie jak: rodzinne, gałki ocznej (także znaczny stopień wady wzroku), kardiologiczne, miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, bóle migrenowe, a nawet przewlekły stres.

Rodzaje jaskry

Najczęściej diagnozuje się jaskrę pierwotną otwartego kąta, wtórną, z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, zamkniętego kąta i wrodzoną. Jaskra pierwotna otwartego kąta pojawia się w wyniku niesprawności funkcji struktur kąta przesączania oraz beleczkowania, których zadaniem jest prawidłowy odpływ cieczy wodnistej z komory przedniej oka. Jaskra wtórna występuje podczas przebiegu choroby nowotworowej w okolicy oczu lub po urazach. W przypadku wystąpienia jaskry z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, uszkodzenie pojawia się pomimo normalnego ciśnienia w oku. Jaskra zamkniętego kąta powstaje, kiedy dochodzi do całkowitego zamknięcia kanału odpływu cieczy wodnistej z przedniej komory oka. Objawy powstają nagle w wyniku ostrego ataku jaskry. Natomiast jaskra wrodzona występuje rzadko. Jest dziedziczna i występuje najczęściej u niemowląt oraz małych dzieci. Powoduje całkowitą utratę wzroku.

Jak wygląda leczenie jaskry?

Leczenie jaskry można zacząć od kropli do oczu, leków doustnych, kończąc na operacji i laseroterapii. Dobór odpowiedniej metody zależy od objawów choroby i diagnozy. Działania polegają na zmniejszaniu ciśnienia śródgałkowego, aby ułatwić odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej lub zaprzestać nadmiaru jej produkcji. Prawidłowe krążenie cieczy wodnistej w obrębie przedniej komory oka i jej stały poziom pozwala prawidłowo funkcjonować gałce ocznej. Wyleczenie jaskry zależy od tego, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia.

Objawy takie jak momentalny, szybki wzrost ciśnienia śródgałkowego, ból gałki ocznej, głowy, a także nudności, czy wymioty wymagają wezwania pogotowia ratunkowego i szybkiej interwencji lekarza. W celu wykrycia jaskry warto wykonać przede wszystkim pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka, pola widzenia, kąta przesączania. Dlatego najlepiej udać się wcześniej do specjalisty na sprawdzenie stanu wzroku. W zależności od zaleceń można wykonać także inne specjalistyczne badania, np. obrazowe, oceniające przedni odcinek oka, czy nerwu wzrokowego. Więcej informacji znajdziesz pod adresem: wrosinski.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here